Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wystartowała inicjatywa „Nauka przeciw pandemii” na rzecz dostarczenia rzetelnej informacji dot. szczepień przeciw COVID-19, bezpieczeństwa i stosowanych technologii
Wystartowała inicjatywa „Nauka przeciw pandemii” na rzecz dostarczenia rzetelnej informacji

Dezinformacja, panujący strach i krążące mity są szeroko obecne w dyskusji na temat potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 oraz zastosowanych technologii. Środowisko naukowe jest świadome tego, że tylko przełamanie obaw społecznych i działania oparte na merytorycznej i sprawdzonej wiedzy mogą pomóc w zmianie postaw względem szczepień i tym samym przyczynić się do zatrzymania pandemii. Przedstawiciele środowiska naukowego w Polsce zjednoczyli się w ramach inicjatywy prof. Andrzeja M. Fala „Nauka przeciw pandemii” i przygotowali białą księgę pod tytułem „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”, będącą kompendium wiedzy o szczepieniach, technologii i ich zasadności w walce z pandemią.

Środowisko naukowe, okazując swoją solidarność i pokazując wielkie zrozumienie dla potrzeby osiągnięcia odpowiedniego poziomu wyszczepialności ogółu społeczeństwa jako jedynej, skutecznej metody na zatrzymanie pandemii, połączyło siły i zjednoczyło się w ramach otwartej inicjatywy „Nauka przeciw pandemii”. Jej celem jest przekazywanie wiedzy popartej nauką, edukacja oraz budowanie zaufania społecznego do zasadności szczepień oraz innowacyjnych technologii stosowanych w szczepionkach przeciw COVID-19, takich jak np. technologia mRNA.

Radę programową inicjatywy „Nauka przeciw pandemii” tworzy grono uznanych ekspertów z różnych dziedzin: chorób zakaźnych, wakcynologii, wirusologii, chemii i biochemii, zdrowia publicznego i medycyny rodzinnej:

* dr n. farm. Leszek Borkowski,

* prof. Marcin Drąg,

* prof. Andrzej M. Fal,

* prof. Robert Flisiak,

* prof. Jacek Jemielity,

* dr Jacek Krajewski,

* dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas,

* prof. Andrzej Matyja,

* prof. Krzysztof Pyrć,

* dr hab. n. med. Piotr Rzymski,

* dr n. med. Michał Sutkowski,

* prof. Krzysztof Simon,

* prof. Jacek Wysocki,

* prof. Joanna Zajkowska.

„Nauka przeciw pandemii” to otwarta inicjatywa, do której zaproszone są organizacje, instytucje i podmioty, które pragną zaangażować się na rzecz szerzenia rzetelnej wiedzy i edukacji wskazanych środowisk. – W historii rozwoju medycyny szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnięć, odkryciem, które uratowało życie milionom ludzi. Przyczyniło się do eradykacji śmiertelnych i inwalidyzujących chorób. Zdrowie publiczne, rozumiane jako holistyczne podejście do medycyny i opieki zdrowotnej w walce z chorobami zakaźnymi, nigdy nie dysponowało skuteczniejszą bronią –mówi prof. Andrzej M. Fal, pomysłodawca inicjatywy „Nauka przeciw pandemii”.

W wyniku spotkania i rozmów ekspertów powstała pilna potrzeba opracowania merytorycznego dokumentu, zbierającego najważniejsze rzetelne informacje na temat nowych technologii wykorzystanych w szczepionkach przeciw COVID-19. Efektem ich wspólnej pracy jest publikacja w formie białej księgi pt. „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”, której celem jest przybliżenie tematu szczepień oraz merytoryczne, poparte nauką wyjaśnienie zasad działania szczepionek opartych na innowacyjnych technologiach.

Zawarte w księdze treści stanowią wsparcie dla środowiska lekarskiego i służb medycznych, którzy mają codzienny kontakt z pacjentami i są dla nich najczęściej pierwszym źródłem wiedzy. To także źródło informacji dla mediów oraz ogółu społeczeństwa, którzy szukają popartej nauką wiedzy na temat szczepień przeciw COVID-19 i typów szczepionek. Opracowana przez ekspertów publikacja to pierwszy tak kompleksowy dokument przygotowany przez przedstawicieli środowiska medycznego na rzecz edukacji i szerzenia rzetelnej informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19.

Inicjatywa „Nauka przeciw pandemii” powstała dzięki zaangażowaniu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Więcej informacji, w tym biała księga, dostępne na stronie: www.naukaprzeciwpandemii.pl.

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter