Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wyniki siódmej edycji konkursu L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki
13.12.2007
W zabytkowym budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, pięć młodych kobiet naukowców otrzymało stypendia naukowe L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Obecna na uroczystości Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. Barbara Kudrycka podkreśliła znaczenie partnerstwa publiczno-prywatnego, szczególnie ważnego w momencie wdrażania Strategii Lizbońskiej. Tworzenie pomostów między nauką i przemysłem jest jednym z warunków rozwoju i konkurencyjności Polski na rynkach europejskich, dodała panie minister.

Lista stypendystek L’Oréal Polska/UNESCO liczy już trzydzieści pięć badaczek z całej Polski. Wśród nich znajdują się tegoroczne stypendystki, wyłonione spośród 70 kandydatek.

Stypendia doktoranckie otrzymały:
  • Agnieszka Jaźwa
    Dziedzina: biochemia, biotechnologia
    Temat pracy:
    „Zastosowanie bicistronowych wektorów plazmidowych i AAV do transferu genów VEGF i FGF-4 stymulujących procesy neowaskularyzacji.”
    Miejsce: Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Zakład Biotechnologii Medycznej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Aleksandra Szczepankiewicz
    Dziedzina: diagnostyka molekularna, genetyka molekularna
    Temat: „Ocena związków między polimorfizmami genów receptorów dla leków przeciwastmatycznych a przebiegiem klinicznym i odpowiedzią na leczenie u dzieci chorych na astmę oskrzelową”.
    Miejsce: Klinika Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej, III Katedra Pediatrii, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
  • Magdalena Winiarska
    Dziedzina: immunologia
    Temat
    :  „Badanie wpływów inhibitorów syntezy cholesterolu na wykrywanie cząsteczki CD20 oraz na przeciwnowotworowe działanie rytuksymabu.”
    Miejsce: Zakład Immunologii centrum Biostruktury Akademii Medycznej w Warszawie

Stypendia habilitacyjne otrzymały:
  • dr Katarzyna Kotulska
    Dziedzina: neurobiologia, neurologia
    Temat pracy
    : „Regeneracja nerwów obwodowych w modelach eksperymentalnych.”
    Miejsce
    : Katedra i Zakład Fizjologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach
  • dr Marta Miączyńska
    Dziedzina: biologia molekularna, biologia komórki
    Temat pracy:
    „Białka efektorowe GTPazy Rab5 w regulacji endocytozy i przekazywania sygnałów wewnątrzkomórkowych.”
    Miejsce:
    Pracownia Biologii Komórki, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
Stypendia, przyznawane od 2001 roku, przeznaczone są dla kobiet prowadzących badania w dziedzi-nach biologiczno-medycznych. Każdego roku niezależne jury, w skład którego wchodzą wybitni przed-stawiciele świata nauki, z wielu ośrodków w Polsce, przyznaje 3 doktorantkom roczne stypendia w wysokości 20.000 zł a 2 habilitantkom w wysokości 25.000 zł (wypłacane w miesięcznych ratach). Celem L’Oréal Polska jest promocja młodych, utalentowanych Polek oraz wspieranie ich w pracy naukowej. O stypendia ubiegać się mogą kobiety zajmujące się badaniami naukowymi w zakresie medycyny i nauk biologicznych, których prace mają charakter aplikacyjny. Warunkiem przystąpienia do konkursu, zarówno dla doktorantek (granica wieku 35 lat), jak habilitantek (do 45 lat), jest końcowy etap realizacji pracy. Kandydatury oceniane są przez 11 jurorów – wybitnych autorytetów polskiego życia naukowego.

Stypendia L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu do spraw UNESCO są inicjatywą lokalną. Źródłem inspiracji była międzynarodowa umowa zawarta w Paryżu między Grupą L’Oréal i UNESCO „For Women In Science”. W jej ramach, każdego roku, w paryskiej siedzibie UNESCO wybitne przedstawicielki świata nauki oraz młode doktorantki z pięciu kontynentów otrzymują stypendia oraz nagrody pieniężne. Lokalny, polski program przyznawania stypendiów stał się wzorem dla innych krajów. Obecnie prowadzi go już 50 filii Grupy L’Oréal.

Źródło: L’Oréal Polska
KOMENTARZE
Newsletter