Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wykorzystanie pri-miRNA jako markera w diagnostyce nowotworów głowy i szyi – sukces polskich naukowców
Wykorzystanie pri-miRNA jako markera w diagnostyce nowotworów głowy i szyi – sukces polskic

Zespół badawczy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pod kierownictwem dr. n. med. Tomasza Powrózeka oraz prof. dr hab. Teresy Małeckiej-Massalskiej, odkrył frakcję pri-miRNA, stanowiącą potencjalny marker, który ułatwi diagnostykę nowotworów głowy i szyi. Obecnie nie ma dostępnych testów diagnostycznych opartych na ekspresji miRNA i skutecznych we wczesnym wykrywaniu chorób onkologicznych. Wspomniane miRNA to małe jednoniciowe cząsteczki niekodującego RNA (zawierają ok. 22 nukleotydów). Uważa się, że główną funkcją miRNA jest regulacji genów. 

 

Wyizolowana innowacyjna frakcja pri-miRNA daje nadzieję na wczesną diagnostykę nowotworów, a co za tym idzie – szybsze i skuteczniejsze leczenie. Jeżeli u pacjenta wykryje się zaburzenia ekspresji tego markera, może to wskazywać na początek rozwijającej się choroby onkologicznej. Dzięki wczesnemu wykrywaniu bezobjawowych postaci raka możliwa stanie się szybsza klasyfikacja chorego do leczenia chirurgicznego. Sprawi to, że pacjent będzie miał większe szanse na całkowite wyleczenie i długie życie. 

Innowacyjna metoda oparta na ocenie ekspresji markera pri-miRNA cechuje się wysokim poziomem swoistości i czułości. Naukowcy opracowali również procedurę szybkiego, taniego i efektywnego oznaczania diagnostycznej frakcji dzięki genowo- i regionospecyficznym starterom reakcji RT-qPCR. Nowatorska metoda diagnostyczna może zostać wykorzystana do wykrywania nowotworów płaskonabłonkowych, szczególnie okolicy głowy i szyi. Oznaczenie markera ma potencjał stać się rutynowym testem przeprowadzanym w laboratoriach diagnostycznych. Metoda oznaczania jest małoinwazyjna. Do badania wykorzystuje się próbkę krwi obwodowej pacjenta. Naukowcy z Lublina zdobyli patent na swoje przełomowe odkrycie.

Źródła

http://www.portalwiedzybr.umlub.pl/o-nas/aktualnosci/art,333,nowy-patent-dla-naukowcow-z-uniwersytetu-medycznego-w-dziedzinie-diagnostyki-nowowtworow-.html

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/laboratorium-prob%C3%B3wki-5601435/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter