Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
'Wybieramy nielicznych' - wywiad z Małgorzatą Korpusik, członkiem zarządu i Dyrektor Działu Badań i Rozwoju firmy Adame
08.04.2009
Jaki kurs obrał obecnie Adamed w swoich badaniach? Jakie są najważniejsze „trendy” w badaniach na świecie, na które odpowiadają badania działu B+R firmy?

Już od kilku lat priorytetem Adamedu są badania nad innowacyjnymi terapiami. Ten kierunek zostanie utrzymany w przyszłości. Misją firmy jest poszukiwanie innowacyjnych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: cukrzyca, nowotwory, schorzenia ośrodkowego układu nerwowego (schizofrenia, depresja, lęk). Najtrudniejsza drogą na takim rynku jest podjęcie wysiłku badawczo – rozwojowego i przeprowadzenie własnego projektu innowacyjnego, co jest oczywiście z jednej strony ogromnym ryzykiem, ale z drugiej strony i nieprzeciętną satysfakcją naukową.

Dział Badań i Rozwoju firmy Adamed w obszarze poszukiwania leków innowacyjnych wobec świadomości tendencji światowych nie mógłby się obyć bez zwrócenia bacznej uwagi na możliwości, jakie daje biotechnologia. Otwarta w ramach Działu Biologii w 2007 r. Pracownia Biologii Molekularnej i Biotechnologii naszej firmy, umożliwia wytwarzanie potencjalnych terapeutycznych biomolekuł w ilościach niezbędnych do prowadzenia badań przedklinicznych oraz opracowywania procesów biotechnologicznych. W wyposażonej w najnowsze rozwiązania jednostce naukowej możliwe jest zarówno uzyskanie genu kodującego białko, jak i przeprowadzenie całego procesu technologicznego aż do produktu finalnego - substancji aktywnej o ponad 99% czystości.


Korzystamy także z możliwości, jakie oferuje współczesna bioinformatyka. Utworzona w ubiegłym roku pracownia Badań In Silico służy projektowaniu nowych związków chemicznych z zastosowaniem zaawansowanych technik matematycznych i informatycznych w ramach prowadzonych przez nas innowacyjnych projektów. Korzystanie przez naszych naukowców z narzędzi bioinformatycznych redukuje liczbę koniecznych do przeprowadzenia badań w Laboratorium Chemicznym i usprawnia proces badań nad nowymi lekami. Wykorzystanie najnowszych technologii informatycznych oraz specjalistycznych symulatorów pozwala zaprojektować właściwości cząsteczek chemicznych i przewidzieć ich zachowanie w organizmie człowieka zanim związek zostanie wytworzony w świecie rzeczywistym.


Jakie są najnowsze osiągnięcia działu badawczo-rozwojowego? Czy otwarto nowe pracownie, jeśli tak, to, w jaki sposób przyczyniają się one do rozwoju firmy?

W tym roku planujemy rozpocząć fazę badań klinicznych dla projektu poszukiwania innowacyjnej terapii mającej zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu II. Prace przygotowawcze do projektu naukowcy firmy rozpoczęli w 2002 r. Naukowcy przez kilka lat testowali cząsteczki, które spełniałyby wymagania założone w projekcie, a tym samym byłyby skuteczne w leczeniu szeroko rozumianej cukrzycy typu II i jej powikłań. Kryteria poszukiwania cząsteczek zostały tak określone, aby znane działania niepożądane, charakteryzujące dostępne dziś na rynku leki, zostały zminimalizowane.

Nasz dział Badawczo – Rozwojowy rozwija się prężenie dzięki inwestycjom oraz wykorzystywaniu nowoczesnych narzędzi. W ubiegłym roku uruchomiliśmy pracowanie badań in silico, która służy projektowaniu nowych związków chemicznych z zastosowaniem zaawansowanych technik matematycznych i informatycznych. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie liczby ocenianych pod kątem aktywności terapeutycznej związków z kilku do kilkuset tysięcy. Pracownia służy poszukiwaniu leków, które zostaną wykorzystane w terapii głównych chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, nowotworów oraz chorób ośrodkowego układu nerwowego.


Czy uważa Pani, że studenci są wystarczająco przygotowani do pracy w firmie biotechnologicznej innowacyjnej czy raczej jest to wiedza teoretyczna a nie praktyczna?

Wybieramy nielicznych – dobrymi kandydatami są studenci, którzy już rozpoczęli własne badania na jakimś ciekawym polu i są w stanie zaplanować jak powinien wyglądać przebieg badań by zakończył się urynkowieniem projektu. Szukamy ludzi, którzy mają pasję i wiedzę o danym temacie badawczym, ale też potrafią być dobrymi organizatorami i będą w stanie wybrać odpowiednich partnerów do badań z ośrodków naukowych oraz skoordynować ich pracę itd.

Poziom absolwentów jest przy tym bardzo różny od samodzielnie prowadzących złożone projekty badawcze, interesujących się trendami i osiągnięciami innych ośrodków naukowych na świecie do takich, którzy są w stanie prowadzić jedynie cząstkowe poszukiwania. Potrzebujemy przede wszystkim tych pierwszych, dlatego też szukamy ich w niestandardowy sposób nie tylko poprzez zwykłą rekrutację, ale spotkania na uczelniach, staże jak również akcję Grasz o Staż – która raczej skupiała się do tej pory na branżach z pogranicza zarządzania. Chcemy bowiem żeby kandydat był przedsiębiorczy.

Jak widzi Pani współprace między tym klasycznym rynkiem badawczym czyli laboratoriami ściśle naukowymi, a komercjalizacją tego czyli firmami które wykorzystują to w przemyśle ?

Współpraca między przemysłem, a nauką jest możliwa i niezbędna zarazem. Współpracujemy z uczelniami na różnych płaszczyznach i w różnorodny sposób. Są to zarówno: konsorcja naukowe, partnerstwa społeczne (z jedną lub kilkoma uczelniami), jak również umowy ramowe. W ramach prowadzonych projektów podzlecamy także elementy prowadzonych badań do wyspecjalizowanych laboratoriów uczelni wyższych. W jednym projekcie badawczym może wziąć wielu naukowców, czy tez może włączyć się kilka uczelni.

Naszą rolę widzimy w budowaniu specjalnych projektów z elementami badawczymi, które prowadzone są już na polskich uczelniach. Poszukujemy osób z szerszą wizją danego badania, która będzie w stanie połączyć projekt w jedną całość. Dążymy do tego, aby powstał całościowy projekt, który sprawnie przebiega. Zapewniamy zaplecze finansowe, pozyskujemy także środki dodatkowe na realizację projektu np. w formie dofinansowania. Dbamy także o komercjalizację projektu, jego ochronę patentową na każdym jego etapie. Zapewniamy zaplecze projektu, prowadząc go do kolejnych etapów, poprzez badania kliniczne aż do wejścia na rynek.

Współpraca nauki z przemysłem to dzisiaj niezbędny warunek tworzenia nowoczesnych terapii. Ponadto nad opracowywaniem innowacyjnych terapii muszą pracować zespoły naukowców składające się z przedstawicieli różnych dziedzin, takich jak: bioinformatyka, genomika czy techniki obrazowania. Tak funkcjonują firmy na świecie i taką strategię działania przyjęliśmy w naszej firmie. Nasze pomysły rozwijamy z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce. Współpracujemy z większością uczelni w Polsce, w tym z: Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Medyczna w Gdańsku i w Warszawie, Politechnika Gdańską, Instytutem Psychiatrii i Neurologii i in.


Jak wygląda przełożenie czystej nauki na użytek w przemyśle? Jaka jest nić porozumienia między ośrodkami stricte badawczymi a firmami, które chcą to skomercjalizować? Jakie widzi Pani bariery w komercjalizacji projektów biotechnologicznych w Polsce?
Nauka jest zawsze punktem wyjścia do rozpoczęcia projektu. Pomysł zrodzony w umyśle badacza – czy to w firmie czy na uczelni – przekładany jest następnie na konkretne działania i poddawany jest weryfikacji. Wspólną nicią porozumienia jest unikatowe doświadczenie i know-how w różnych obszarach badawczych, które może być wykorzystane do realizacji projektów będących odpowiedzią na choroby cywilizacyjne.

Standardem w krajach Unii Europejskiej jest współpraca nauki i przemysłu. U nas dopiero rozwijamy ten model, ale są już pierwsze efekty. Adamed jest inicjatorem wymiany doświadczeń w zakresie postępu badań nad cukrzycą typu 2 w Polsce. W ramach trzech istniejących platform badawczych prowadzimy programy badawcze we współpracy z uczelniami takimi jak: Akademia Medyczna w Gdańsku, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska. W ubiegłym roku byliśmy także współorganizatorem jednego z pierwszych spotkań nauki z przemysłem, gdzie dyskutowano o zacieśnianiu współpracy i rozwoju projektów badawczych w tej dziedzinie. W tym unikatowym wydarzeniu wzięło udział szereg wybitnych diabetologów z Polski i zagranicy. Jako członek Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny, działamy także na rzecz rozwoju innowacyjności w Polsce, m.in. prowadząc edukację w zakresie patentowania wynalazków i pozyskiwania funduszy na prace badawcze.


Jak w Adamedzie dobierana jest kadra, czy od studentów/absolwentów wymagane jest doświadczenie?

Adamed, jako polska firma farmaceutyczna, której misją jest poszukiwanie innowacyjnych terapii aktywnie współpracuje ze sektorem nauki, co umożliwia pozyskanie młodych lekarzy, specjalistów i naukowców. Działania te są prowadzone na kilku płaszczyznach. W ramach współpracy z uczelniami zachęcamy naukowców i jednostki badawcze do zgłaszania pomysłów na projekty wpisujące się swoją tematyką w takie obszary poszukiwania nowych leków jak: onkologia, metabolizm, psychiatria i immunologia. Prowadzimy także programy informacyjne prezentujące nasze platformy badawcze skierowane do środowiska nauki. Niezwykle cenne są także prezentacje projektów innowacyjnych prowadzonych przez Adamed, które częstokroć są impulsem do podjęcia współpracy z naszą firmą.

Doświadczenie zawodowe jest cenne, ale równie ważna jest wiedza i potencjał osoby. Studenci, którzy się do nas zgłaszają niejednokrotnie mają już doświadczenie zawodowe. Dla nas ważna jest zarówno wiedza, jak i doświadczenie, przy czym staramy się dostrzegać te najmocniejsze strony i na tej podstawie dobierać kolejne osoby do naszego zespołu.

Z całą pewnością nie ma jednej prostej recepty na sukces. Jak pokazuje doświadczenie Adamedu systematyczne kontakty z sektorem nauki, działalność edukacyjno – informacyjna, wymiana doświadczeń z naukowcami, wszystko to przyczynia się do sukcesu, jakim niewątpliwie jest współpraca przemysłu z nauką. Prowadzenie takiego dialogu pozwala nam zatrudniać w naszych działach badawczo – rozwojowych, najlepszych specjalistów: lekarzy, farmaceutów, biologów i biotechnologów, do prac nad tworzeniem innowacyjnych terapii”.

Czy firma Adamed organizuje staże dla młodych zdolnych biotechnologów?

Aby pozyskać najlepszych naukowców włączamy się w różne inicjatywy. Przykładem jest konkurs „Grasz o staż”, o którym już wspomniałam. Zwycięzcy najlepszych projektów odbędą praktyki w naszej firmie.

Dziękuję za rozmowę


Maciej Wierzbicki
Małgorzata Korpusik
członek zarządu Adamed
Dyrektor Działu Badań i Rozwoju
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter