Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wśród potencjalnych kandydatów do zdobycia medycznego Nobla są m.in. odkrywcy komórek macierzystych i twórcy "chipów genowych"
22.09.2010
Naukowców, którzy mają największe szanse na otrzymanie tegorocznych Nagród Nobla, wytypował ekspert agencji Reutera.
David Pendlebury, który zdobywców Nobli typuje od 1989 r., wykorzystał dane z agencyjnej Web of Knowledge - sprawdzał, jak często opublikowane prace danego badacza były cytowane i wykorzystywane do dalszych badań przez innych naukowców. Co roku przynajmniej jeden z wybranych przez Pendlebury'ego naukowców zdobywa Nobla. W roku 2009 trafnie przewidział medycznego Nobla dla Elizabeth Blackburn, Carol Greider i Jacka Szostaka za odkrycie telomerazy, enzymu mającego związek z procesem starzenia

Jak tłumaczy Pendlebury, naukowcy zdobywający nagrodę Nobla publikują pięć razy więcej niż przeciętny naukowiec i są cytowani 20 razy częściej. Ekspert przewiduje, że 4 października Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny mogą zdobyć trzy zespoły. Pierwszy z nich to Douglas Coleman z Jackson Laboratory w Bar Harbor (Maine) i Jeffrey Friedman z Rockefeller University w Nowym Jorku - odkrywcy leptyny, hormonu mającego związek z apetytem i otyłością. Friedman i Coleman zdobyli nagrodę Laskera, uważaną za dobrą wskazówkę co do Nobla. Choć leptyna nie ma u ludzi działania odchudzającego (jak u gryzoni), jej znaczenie dla zrozumienia mechanizmów związanych z odżywianiem jest duże.

Druga trójka potencjalnych laureatów to Ernest McCulloch i James Till z Ontario Cancer Institute w Toronto - którzy jako pierwsi odkryli komórki macierzyste w szpiku kostnym na początku lat 60. XX wieku - oraz Shinya Yamanaka z uniwersytetu w Kyoto i Gladstone Institute of Cardiovascular Disease w San Francisco - który w 2006 r. odkrył sposób uzyskiwania pluripotentnych komórek macierzystych ze zwykłych komórek skóry. Według Pendlebury'ego, Nobla może dostać także otrzymać Ralph Steinman z Rockefeller University w Nowym Jorku, który pomógł odkryć rolę komórek dendrytycznych, czyli komórek odpornościowych, które występują w skórze, jelitach i nosie. Są one pierwszą linią obrony naszego organizmu przed niektórymi zagrożeniami. Pobudzanie tych komórek jest podstawą działania niektórych szczepionek.

red. Blanka Majda
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2023>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
Newsletter