Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Współtwórzmy Kulturę Innowacji. Dziś startuje rekrutacja do projektu 2K-Staże.
21.03.2012

Innowacyjny produkt nie powstaje wyłącznie dzięki odpowiednim nakładom finansowym, strategii i sprawnemu zarządzaniu własnością intelektualną. Najbardziej innowacyjne firmy oferują coś więcej – Kulturę Innowacji.

Jednym z integralnych elementów tej kultury jest ścisła współpraca miedzy światem nauki i światem biznesu. Z początkiem marca na Dolnym Śląsku ruszył projekt 2K-Staże - „Kumulacja Kompetencji”. Jest to stażowy program angażowania pracowników naukowych Dolnego Śląska w rozwój branż nanotechnologii, biotechnologii, oraz energetyki. Projekt ten umożliwia sfinansowanie 27 półrocznych staży pracowników naukowych w przedsiębiorstwach na terenie Dolnego Śląska, stwarza niepowtarzalną okazję do wzajemnego poznania naukowców i przedsiębiorców, wymiany unikalnej wiedzy i doświadczeń oraz zrozumienia komplementarności świata nauki i biznesu. - Chcemy, żeby projekt 2K-Staże pomógł zbliżyć się tym dwóm światom i był wkładem w tworzenie Kultury Innowacji na Dolnym Śląsku.- mówi Anna Laskowska, Koordynator projektu.

2K-staże jest projektem realizowanym zgodnie z Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.Celem projektów innowacyjnych jest poszukiwanie nowych, lepszych, efektywniejszych sposobów rozwiązywania problemów mieszczących się w obszarach wsparcia EFS.

Jak będzie przebiegać rekrutacja? – Będziemy działać trochę jak biuro matrymonialne i dobierać w idealne pary kandydatów spośród naukowców i przedsiębiorców. Staże oferowane są młodym naukowcom, którzy mogą poszczycić się pewnym dorobkiem naukowym i doświadczeniem. Kandydaci na staż powinni być świadomi jaką wiedzę i umiejętności chcą zdobyć na organizowanym przez nas stażu i jak w przyszłości wykorzystają te atrybuty. Po pierwszym etapie rekrutacji zaprosimy wybrane osoby na rozmowy, podczas których kandydaci na staż przedstawią swój pomysł na staż i oczekiwania. Równocześnie do wzięcia udziału w programie stażowym będziemy zachęcać przedsiębiorców. Na podstawie utworzonych profili zarówno potencjalnych stażystów, jak i przedstawicieli firm, utworzymy zespoły naukowiec-przedsiębiorca i na wspólnym spotkaniu stworzymy optymalny program stażu. Chcemy, by staż dał wymierne korzyści zarówno pracownikowi naukowemu jak i przedsiębiorcy. Mamy nadzieję, że wtedy…zostaną ze sobą na dłużej.  -  opowiada nam Anna Laskowska.

Staż może trwać od 6 do 8 miesięcy i będzie realizowany na obszarze Dolnego Śląska.Organizatorem Stażu jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Do końca 2013 roku odbędzie się około 27 staży.

Wszelkie dodatkowe informacje o terminach i zasadach rekrutacji znaleźć można na stronie www.2kstaze.eitplus.pl.

                          

 

Dodatkowo w obszarze klimatu i energii rozpoczyna się program „Pioneers into Practice 2012”, który umożliwi odbycie praktyk w przedsiębiorstwach, jednostkach naukowo-badawczych i sektora publicznego dla przyszłych specjalistów niskowęglowej gospodarki.

W roku 2012 Regionalna Wspólnota Wdrożeń Innowacji (RIC) będąca częścią Klimatycznego – KIC kontynuuje realizację działań w ramach programu Pioneers into Practice (PiP) aby wspierać proces przejścia do niskowęglowej gospodarki w Europie.

Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez stworzenie Pionierów - nowej generacji specjalistów, przedsiębiorców oraz działaczy społeczno-politycznych, kształtujących nowy model zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, posiadających szeroki zakres kompetencji, i rozumiejących wielowymiarowość współczesnych problemów środowiskowych.

Program jest realizowany w sześciu regionach RIC: West Midlands (Wielka Brytania), Walencja (Hiszpania), Emilia Romania (Włochy), Hesja (Niemcy), Dolny Śląsk (Polska), Środkowe Węgry (Węgry). Udział tychże sześciu regionów pozwoli uczestnikom programu poznać charakterystyczne dla każdego z tych regionów Europy wyzwania związane z transformacją do niskowęglowej gospodarki.

Więcej o projekcie: www.eitplus.pl/pl/pioneers_into_practice/2001/

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2027>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter