Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Współpraca z Rhein Biotech będzie ważną rekomendacją naszych usług dla międzynarodowych graczy na rynku farmaceutycznym – mówi Jerzy Milewski BLIRT S.A.
02.04.2012

BLIRT S.A.podpisał umowę z Rhein Biotech GmbH. To jeden ze światowych pionierów i liderów technologii produkcji szczepionek rekombinowanych. O tej znaczącej dla rozwoju gdańskiej spółki transakcji opowiada Prezes Zarządu BLIRT S.A. Pan Jerzy Milewski.

Portal Biotechnologia.pl - Jak doszło do kontaktu obu firm?

Jerzy Milewski, Prezes Zarządu BLIRT S.A. - Kontakt z Rhein Biotech nawiązaliśmy w ramach standardowej działalności firmy BLIRT. Bardzo zależało nam na pozyskaniu firmy Rhein Biotech jako jednego z potencjalnych i kluczowych partnerów dla naszej firmy. To jeden z liderów technologii produkcji szczepionek rekombinowanych i niezwykle ważny dla nas partner biznesowy. Cieszymy się więc, że udało nam się nawiązać współpracę z dr Zbigniewem Janowiczem, prezesem spółki i rozpocząć wspólne prace nad opracowaniem antygenu szczepionkowego.

Jaką technologią operuje BLIRT S.A., że firmy  światowego formatu zwracają się właśnie do Państwa?

J.M. - Posiadamy silny i doświadczony zespół badawczy. Ponadto staramy się być konkurencyjni, dostosowywać naszą ofertę do indywidualnych potrzeb klientów, i szybko reagować na ich oczekiwania. Prowadzimy szereg projektów badawczo-rozwojowych na zlecenie. Wysoka jakość naszych usług została dodatkowo potwierdzona audytem przeprowadzonym przez Rhein Biotech. Posiadamy również szereg certyfikatów (m.in. ISO 9001 czy GLP ) świadczących o najwyższej jakości naszych usług.

Współpraca ma na celu opracowanie antygenu szczepionkowego. Co to dokładnie oznacza?

J.M. - Opracowanie antygenu szczepionkowego oznacza opracowanie metodologii biosyntezy i wyodrębniania białek tworzących zoorganizowaną strukturę polimeryczną z mieszaniny białek stanowiącej: białka gospodarza produkcyjnego oraz produkowane białko antygenowe.

Czy udział w tym projekcie doprowadzi do ekspansji eksportowej kolejnych produktów na rynek światowy?

J.M. -Wierzymy, że współpraca z Rhein Biotech nad antygenem szczepionkowym oraz inne realizowane przez nas projekty badawcze będą ważną rekomendacją naszych usług dla innych, znaczących, międzynarodowych graczy na rynku farmaceutycznym.

Projekty badawcze czy usługi realizowane na zlecenie mają przed sobą lepsze perspektywy rozwoju?

J.M. - Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. BLIRT jest typową firmą CRO (ang. Contract Research Organization) realizującą głównie usługi na zamówienie. Jesteśmy dumni, że nasze kompetencje zostały po raz kolejny docenione i zauważone. Z całą pewnością usługi, to najszybsza ścieżka do komercjalizacji wyników. BLIRT w swoim portfolio posiada również listę własnych projektów badawczych, które w najbliższym czasie będziemy komercjalizować.

BLIRT S.A. kieruje swoje usługi do przemysłu farmaceutycznego zarówno w kraju jak i na świecie. Rynek zachodni odpowiedział zainteresowaniem na ofertę firmy. Jaki jest kolejny cel firmy?

J.M. - Mamy jasną strategię rozwoju zakładającą przede wszystkim outsourcingowy model działalności firmy. Gros zleceń BLIRTu stanowią usługi realizowane na indywidualne zlecenie naszych partnerów, tak jak ma to miejsce w przypadku współpracy z Rhein Biotech.

Skupiamy się przede wszystkim na rozwoju i intensyfikacji sprzedaży usług w zakresie biotechnologii farmaceutycznej. Niedawno rozpoczęliśmy także etap poszukiwania partnerów zainteresowanych projektami własnymi BLIRTu takimi jak leki biopodobne i biolepsze (ang. biosimilars and biobetters). W najbliższym czasie rozpoczniemy działania służące komercjalizacji projektów: płynu transplantologicznego oraz leku przeciwgrzybiczego. Projekty na wczesnym etapie rozwoju, chcielibyśmy wprowadzić na rynek na zasadzie sprzedaży „know-how”.

Dążymy do tego, by być nie tylko liderem na rynku polskim, ale i jednym z rozpoznawalnych graczy w branży na rynku europejskim.

Na jakim etapie jest obecnie realizacja projektów związanych z produkcją płynu transplantacyjnego i nowego leku przeciwgrzybicznego?

J.M. - Prace nad lekiem przeciwgrzybiczym i płynem do przechowywania narządów ludzkich przeznaczonych do przeszczepu są prowadzone zgodnie z harmonogramem. Obecnie jesteśmy na etapie patentowania naszych rozwiązań.

Planowane badania służące diagnostyce i walce z nowotworami wydają się być starannie przemyślane. Czy w ramach ich realizacji współpracujecie Państwo z ośrodkami naukowymi / uczelniami w Polsce?

J.M. - Dokładnie przemyślna strategia działania firmy BLIRT to przede wszystkim wynik wspólnych działań doświadczonego zespołu zarządczego i silnego zespołu badawczego, składającego się w większości z młodych, dynamicznych oraz bardzo kreatywnych osób.

Współpracujemy z licznymi polskimi ośrodkami naukowymi takimi jak: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Instytut Farmacji w Warszawie, czy Gdański Uniwersytet Medyczny, który od kilku lat jest strategicznym partnerem BLIRTu.

Ponadto współpracujemy z twórcami podstaw światowej biotechnologii - prof. Hilarym Koprowskim i prof. Wacławem Szybalskim oraz jego uczniami.  

Czy te projekty są na tyle unikatowe, że dają Państwu szansę na opanowanie rynku tych produktów?

J.M. - Własne projekty badawcze to „druga noga” naszej firmy, obok usług na zlecenie i jednocześnie ważny czynnik podnoszący przede wszystkim prestiż firmy. Te projekty są nie tylko unikatowe, ale również bardzo potrzebne. Przeprowadzone przez nas analizy rynku zdecydowanie to potwierdzają. Naszym zdaniem nasze własne projekty badawcze są na tyle innowacyjne, że próby ich komercjalizacji mają pełne podstawy zakończyć się sukcesem i tym samym stać się źródłem dodatkowych przychodów BLIRTu.

Czy poza funduszami unijnymi korzystacie Państwo z innych źródeł finansowania? Spółki biotechnologiczne ze względu na ogromne potrzeby kapitałowe, traktują NewConnect wyłącznie jako etap przejściowy w drodze na rynek główny? Czy widzicie Państwo potrzebę przejścia na główny parkiet?

J.M. - Na razie nie rozważamy przejścia na rynek główny GPW. Na początku 2011 r. zakończyliśmy pierwszą emisję akcji pozyskując kapitał na dalszą działalność firmy. Korzystaliśmy również z pomocy regionalnych środków unijnych. W finansowanie działalności BLIRT zaangażowani są także właściciele firmy.

W tym roku, w celu dalszego rozwoju firmy, skupiamy uwagę na poszukiwaniu partnerów, z którymi chcielibyśmy wspólnie rozwijać nasze projekty.

BLIRT S.A. jest corocznym uczestnikiem targów BioForum. Czy podczas obecności na konferencjach krajowych i zagranicznych udaje się nawiązać kontakty naukowe i biznesowe?

J.M. - Jesteśmy na wszystkich głównych konferencjach biotechnologicznych w Europie. Tego typu spotkania często są początkiem nawiązania kontaktów z partnerami biznesowymi.

Dziękuję!

Red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter