Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Współpraca przemysłu i nauki
03.01.2008
30 listopada 2007r. w ramach programu „Ludzie” został otwarty konkurs na wspieranie współpracy pomiędzy przemysłem i światem nauki.
Jest to druga edycja tego konkursu w 7.PR. W poprzedniej edycji złożono 103 wnioski, z których 41 uzyskało dofinansowanie – wskaźnik sukcesu wyniósł około 40%.

Celem tego typu projektów jest wspieranie długofalowego partnerstwa oraz zwiększenie wymiany wiedzy w zakresie badań i technologii. Fundusze są przeznaczone na 3-4-letnie projekty polegające na wzajemnej wymianie pracowników (naukowców na każdym etapie kariery, ale także menedżerów oraz personelu technicznego) pomiędzy przedsiębiorstwem a instytucją naukową. W ramach projektu można również zatrudnić ekspertów (doświadczonych naukowców, czyli ze stopniem doktora lub co najmniej 4-letnim doświadczeniem badawczym po zakończeniu studiów magisterskich) spoza instytucji partnerskich celem transferu wiedzy lub poprowadzenia szkoleń. Wymianę wiedzy można również zaproponować w formie wspólnych warsztatów i konferencji, otwartych także dla uczestników spoza konsorcjum. Nacisk kładziony jest na udział małych i średnich przedsiębiorstw, które będą mogły zakupić sprzęt potrzebny do realizacji celów projektu (w wysokości do 10% całkowitego budżetu projektu).

Skład konsorcjum to co najmniej 1 instytucja akademicka i co najmniej 1 przedsiębiorstwo, z dwóch różnych państw członkowskich UE lub stowarzyszonych z 7.PR. Liczba partnerów może być większa, przy czym wymiana pracowników finansowana z projektu zawsze ma miejsce pomiędzy przedsiębiorstwem a instytucją naukową, w tym również pomiędzy instytucjami z obydwu sektorów funkcjonującymi w tym samym kraju (do 30% zaplanowanych całkowitych osobo-miesięcy).

Budżet bieżącego konkursu sięga 45 mln euro. Termin zgłaszania projektów upływa 25 marca 2008r. Więcej informacji: FP7-PEOPLE-IAPP-2008: http://cordis.europa.eu/fp7/people/home_en.html – link „Find calls for this activity”.

Komisja Europejska 14 lutego 2008r. organizuje w Brukseli konferencję poświęconą owej współpracy, w kontekście powyższego konkursu. Udział w konferencji jest bezpłatny, przy czym liczba uczestników jest ograniczona do 250 osób. Konferencję będzie otwierał Komisarz Janez Potočnik.

Program i rejestracja dostępne są na stronie http://ec.europa.eu/research/mariecurieactions .
Bliższych informacji udziela Pani Louise Byrne: louise.byrne@ext.ec.europa.eu , tel.: +32 2 29 87949.

Źródło: KPK
KOMENTARZE
Newsletter