Międzynarodowa konferencja BIOCONNECT 2011 odbędzie się w terminie od 9 do 10 maja br. w Hotelu IBB Andersia w Poznaniu. Konferencja, która ma szansę stać się jednym z najbardziej znaczących w naszym kraju spotkań polskich i zagranicznych przedstawicieli szeroko rozumianego biosektora, stanowi integralną część Środkowoeuropejskich Targów Biotechnologii i Biobiznesu – BioForum 2011. Ubiegłoroczna edycja odbywającej się w Łodzi imprezy została uznana przez Euro BioFairs Compass za jedno z najważniejszych wydarzeń sektora biotechnologii i Life Science w Europie, obok takich przedsięwzięć jak Bio-Europe Spring (Barcelona), BioMedica (Aachen) czy NanoBio Europe (Münster).
Patronat honorowy nad konferencją BIOCONNECT 2011 objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W przygotowanie poznańskiej konferencji znacząco zaangażowały się także władze samorządowe Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz Województwa Wielkopolskiego. Patronami imprezy zostały także dwie poznańskie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny, a także Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CEPT, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Leczniczych oraz Klaster BioTechMed Mazowsze.
Organizatorzy przewidują, iż w trakcie konferencji poruszone zostaną zagadnienia dotyczące m.in.: transferu wiedzy i technologii, zarządzania własnością intelektualną pomiędzy sferą nauki a gospodarką, zrównoważonego rozwoju (w tym obszary ryzyka w rojektach biotechnologicznych czy kwestie ryzyka biznesowego) oraz organizacji współpracy międzynarodowej na przykładzie ioregionów.
W celu zapewniania jak najwyższego poziomu merytorycznego poznańskiej konferencji, organizatorzy nawiązali współpracę ze wiatowej sławy naukowcami i biznesmenami, europejskimi bioregionami (m.in. niemieckimi BioTOP Berlin-Brandenburg, ioSaxony i Bavarian Biotech Cluster, fińskim BioCity Turku, węgierskim Hungarian Biotechnology Association) oraz krajowymi stowarzyszeniami branży biotechnologicznej i Life Science. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Piotr Chomczyński – światowej sławy biochemik i przedsiębiorca. Wśród wykładowców będzie również dr Haim V. Levy, naukowiec, wynalazca, adwokat, który jest m.in. współzałożycielem powstałej w 2005 r. firmy NanoDerma Ltd. oraz założycielem Neuromuscular Electrical Stimulation Systems - NESS Ltd.
Ponad 120 polskich i zagranicznych naukowców, przedsiębiorców i studentów będzie mogło wziąć udział w wykładach, panelach dyskusyjnych oraz sesji posterowej. Podczas drugiego dnia konferencji rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszy poster. Jego zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 5.000 zł. W komisji oceniającej nadesłane prace zasiądą: prof. Ewa Florek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dr Maciej Sip, prezes Zarządu SN BIOTECH Technologies sp. z o.o oraz dr Karolina Wielgus z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.
Patronami medialnymi konferencji zostali: tygodnik „Polityka”, magazyn „Forbes”, Serwis PAP Nauka w Polsce, Radio Merkury, TV Biznes, Bankier.pl, Biotechnologia.pl.
Strona internetowa konferencji: www.nickelbioconnect.pl
O organizatorach:
BIOREGION WIELKOPOLSKA (BW) - stowarzyszenie powołane pod koniec 2010 r. przez Nickel Technology Park Poznań. Jego celem jest integracja oraz promocja wielkopolskiej branży biotechnologicznej i Life Science zarówno w sferze akademickiej, jak i biznesowej. BIOREGION Wielkopolska ma także inicjować i aktywnie angażować się w działania na rzecz dalszego rozwoju polskiej i europejskiej biogospodarki. Stowarzyszenie ma charakter otwarty i mogą do niego dołączać kolejne zainteresowane współpracą podmioty. Dzięki wyspecjalizowanej infrastrukturze, którą zapewnia NTPP i dużemu potencjałowi naukowo-badawczemu partnerzy, którzy zdecydują się na współpracę z BW będą mieli dostęp do nowoczesnych technologii oraz bogatej bazy danych jednostek naukowych, firm i osób funkcjonujących w branży.
Oprócz konferencji naukowej BIOCONNECT 2011, w ramach działań wspierających wielkopolski i polski biosektor zaplanowano również organizację w bieżącym roku zagranicznych misji gospodarczych, udział w międzynarodowych konferencjach i seminariach branżowych (m.in. Bio Europe Spring 2011 w Mediolanie oraz First European Congress of Applied Biotechnology w Berlinie) oraz udział w Targach BIOFORUM 2011 w Łodzi. Ponadto wplanach BW jest także realizacja działań promujących wielkopolski biosektor oraz świadczenie usług doradczych dla wybranych podmiotów w takich obszarach jak komercjalizacja, transfer wiedzy, standardy badań czy certyfikacja.
Nickel Technology Park Poznań (NTPP) to pierwszy wPolsce niepubliczny park technologiczny, wybudowany w 2006 roku przez firmy Grupy Nickel - PTB Nickel oraz Nickel Development. W Złotnikach koło Poznania na obszarze 33 ha przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstał ośrodek łączący w sobie wyzwania związane z realizacją obiektów specjalistycznych i dedykowanych oraz kompetencje w zakresie transferu wiedzy do biznesu oraz business development. Około
23 tys. m2 powierzchni Parku stanowią wysokiej klasy budynki biurowe oraz hale magazynowe. W funkcjonujących na terenie NTPP firmach pracuje obecnie ponad 700 osób.
Działalność NTPP ukierunkowana jest przede wszystkim na aktywne wspieranie rozwoju branży biotechnologicznej oraz szeroko rozumianego sektora IT. W Parku zlokalizowana została nowoczesna serwerownia – Centrum outsourcingowe BCC, a wśród najemców znajdują się wiodące firmy informatyczne, w tym m.in. Exact Software Poland czy spółki Grupy BCC.
W 2012 r. na terenie NTPP powstanie Nickel BioCentrum – współfinansowany z funduszy unijnych nowoczesny ośrodek skupiający polskie i zagraniczne spółki z szeroko rozumianego biosektora. Ma on w przyszłości stać się międzynarodową platformą współpracy firm biotechnologicznych, zespołów naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu w zakresie wymiany informacji, wiedzy oraz transferu innowacyjnych technologii. W 2011 r. podpoznański Park rozpoczął także szereg projektów wspierających rozwój polskiego i wielkopolskiego biosektora, m.in. poprzez powołanie stowarzyszenia BIOREGION ielkopolska oraz stworzenie Nickel Inkubator – przedsięwzięcia, w ramach którego spółka przeznaczy 9,5 mln zł na komercjalizację nowych rozwiązań w branży biotechnologicznej, ICT, budowlanej oraz technologii ekologicznych.
NTPP jest inicjatorem i współtwórcą szeregu przedsięwzięć mających na celu promocję przedsiębiorczości i innowacyjności, m.in. wraz z poznańską firmą ECDF prowadzi projekty „STARTup your life” oraz „Wiedza do biznesu”, natomiast we współpracy z wiodącą spółką informatyczną Business Consulting Center zorganizował konkurs dla studentów „Idź po staż”. W 2010 r. Park dołączył także do grona Fundatorów akcji „Zostańcie z nami” - programu stypendialnego dla młodych polskich naukowców prowadzonego przez Fundację Tygodnika „Polityka”. Ufundowane przez NTPP stypendium przeznaczone zostało dla najbardziej obiecującego młodego biotechnologia. W styczniu 2010 r. NTPP otrzymał prestiżowy tytuł „Ten, który zmienia polski przemysł 2009” za stworzenie pierwszej komercyjnej platformy transferu wiedzy do biznesu oraz inicjatywy społeczne podejmowane przez jego twórców.
Bio-Tech Consulting Sp. z o.o.działa w branży biotechnologicznej od 1996 roku. W 2007 roku została przekształcona w spółkę
z ograniczoną odpowiedzialnością. Misją firmy jest komercjalizacja najnowszych osiągnięć nauk biologicznych
i medycznych przy aktywnym zaangażowaniu twórców tych osiągnięć, głównie poprzez tworzenie nowoczesnych firm biotechnologicznych. Firma kieruje się zasadą, iż współczesna nauka i innowacyjny biznes służą rzeczywistemu dobru człowieka jedynie wówczas, gdy respektują wynikające z prawa naturalnego uniwersalne normy etyczne, będące trwałym dorobkiem cywilizacji chrześcijańskiej. Strategicznym celem spółki jest działanie na rzecz tworzenia nowoczesnej, konkurencyjnej biogospodarki w Polsce, mającej silne powiązania kooperacyjne z firmami biotechnologicznymi w Europie Środkowej i wspólnie z nimi tworzącej atrakcyjną ofertę dla światowego rynku biotechnologicznego.
Podstawową działalnością Bio-Tech Consulting są usługi doradztwa w zakresie komercjalizacji biotechnologicznych projektów badawczo-rozwojowych, ocena potencjału komercyjnego tych projektów, wycena wartości firm i projektów biotechnologicznych. Firma organizuje wraz z partnerami z Czech i Węgier coroczne spotkania przedstawicieli innowacyjnego biobiznesu: BioForum (Central European Forum of Biotechnology and Innovative Biobusiness: www.cebioforum.com). W ramach Akademii Innowacyjnego Biobiznesu prowadzi szkolenia dla firm z tego sektora. Ponadto prowadzi działalność w sektorze mediów branżowych prowadząc największe portale informacyjno-biznesowe dla sektora biotechnologii: Biotechnologia.pl oraz CEbiotech.com.
KOMENTARZE