Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wsparcie z PARPu dla 6 funduszy kapitału zalążkowego
12.04.2007
Dla funduszy, które chcą inwestować w nowopowstające firmy, między innymi te oparte na biotechnologiach, na wczesnym, ryzykownm etapie ich rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przekazała kwotę 65 mln PLN.


Wsparcie to pochodzi z programu wsparcia funduszy kapitału zalążkowego będącego jednym z trzech poddziałań Działania 1.2. (Poprawa dostępności do zewnętrznego finansowania inwestycji przedsiębiorstw Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw).
Natomiast poddziałanie 1.2.3 jest pilotażowym projektem, który realizowany będzie w większym zakresie (z budżetem 180 mln EUR) w ramach Działania 3.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Dofinansowanie z PARPu otrzymało 6 z 12 ubiegających się o to funduszy.
Złożone wioski opiewały na kwotę ponad 117 mln PLN, która znacznie przewyższała budżet poddziałania 1.2.3.

Lista funduszy, które wsparcie otrzymały wygląda następująco:

1. IIF Seed Fund Sp. z o.o. w organizacji, Kraków
2. Business Angel Seedfund Sp. z o.o. S.K.A, Gdańsk
3. MCI.Bio Ventures Sp. z o.o. w organizacji, Wrocław
4. BIB Seed Capital Sp. z o.o. w organizacji, Poznań
5. Spółka Zarządzająca Funduszami Kapitału Zalążkowego SATUS Sp.z o.o. - sp.k. - Fundusz Kapitału Zalążkowego S.K.A, Bielsko - Biała
6. Silesia Fund Sp. z o.o. S.K.A., Katowice


Wyżej wymienione fundusze to znane, działające od pewnego czasu fundusze venture capital, jak i fundusze nowopowstałe, zarządzane między innymi przez anioły biznesu.

Fundusze te mają duże doświadcznie w inwestycjach typu venture capital, w projekty w fazie zalążkowej lub firmy typu start-up.
Spółki, które rozwinęły się dzięki zaangażowaniu funduszy takich jak MCI czy IIF to m.in. Travelplanet, Bankier.pl czy sieć płatności Moje Rachunki. Wśród wspomnianych aniołów biznesu znajdują się inwestorzy odpowiedzialni za powstanie i sukces takich firm jak Wirtualna Polska czy Wittchen.

Do tej pory udział wymienionych funduszy w rozwoju firm biotechnologicznych w Polsce nie był zbyt znaczący, nie mniej jednak fundusze wykazują duże zainteresowanie tą dziedziną. Brak nowych firm wynika bardziej z braku dobrego materiału (projektu badawczego oraz chętnego zespołu naukowo-badawczego) aby taką firmę założyć, niż z braku chęci do inwestowanie w biotechnologię.

KOMENTARZE
Newsletter