Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wmurowano kamień węgielny pod Nickel BioCentrum
24.05.2011

W sobotę, 21 maja br. w Złotnikach k. Poznania wmurowano kamień węgielny pod budowę Nickel BioCentrum - nowoczesnego ośrodka usług biomedycznych. Inwestycja, współfinansowana ze środków unijnych, realizowana jest przez Nickel Technology Park Poznań. Generalne wykonawstwo nowo powstającego obiektu powierzono spółce PTB Nickel.

Nickel BioCentrum (NBC)to kolejny etap konsekwentnego rozwoju podpoznańskiego Parku oraz całej Grupy Nickel, jak również jeden z kluczowych projektów wspierających rozwój wielkopolskiego biosektora.
21 maja br. na terenie NTPP, w obecności władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli nauki i biznesu oraz zaproszonych gości wmurowano kamień węgielny pod jego budowę. Akt erekcyjny podpisali:  Dagmara Nickel, prezes NTPP, Marian Nickel, prezes PTB Nickel, Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski, Leszek Wojtasiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jan Grabkowski, Starosta Poznański, Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania, Grzegorz Wojtera, Wójt Gminy Suchy Las oraz Galoyan Ashot, Ambasador Republiki Armenii w Polsce.

Inwestycja o wartości 21,5 mln zł otrzymała w 2010 r. 50% dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, wspierającego innowacyjne przedsięwzięcia w naszym województwie. NBC jako ośrodek rozwoju specjalistycznych usług dla firm z biosektora będzie skupiał polskie i zagraniczne podmioty działające w szeroko rozumianej branży biotechnologicznej, medycznej i Life Science. Obiekt ma zostać oddany do użytkowania w drugim kwartale 2012 r. Generalnym wykonawcą inwestycji została firma PTB Nickel, obchodząca w br. jubileusz 20-lecia działalności na polskim rynku usług budowlanych.

Mamy nadzieję, iż Nickel BioCentrum przyczyni się do likwidacji barier hamujących rozwój branży biotechnologicznej i Life Science w naszym kraju.  – mówi Dagmara Nickel, prezes Nickel Technology Park Poznań oraz powołanego niedawno stowarzyszenia BIOREGION Wielkopolska – Jest to także przełomowy projekt w historii Grupy Nickel. Uważamy, że w dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces, należy umiejętnie integrować infrastrukturę, wiedzę, usługi i co najważniejsze ludzi. I takie właśnie przesłanie, obok wytrwałej pracy organicznej, jest dla nas fundamentem pod budowę i dalszy rozwój Nickel BioCentrum.

W powstającym na terenie NTPP obiekcie na 5 tys. m2 znajdą się przygotowane specjalnie na potrzeby biobiznesu powierzchnie laboratoryjne, powierzchnie biurowe oraz tzw. powierzchnie wspólne (zmywalnia, chłodnia, sterylizatornia, pokój wirówek, magazyn, sekretariat), jak również zespół pracowni mikrobiologicznych. Powstające w NBC laboratoria zostaną wyposażone w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt.

Podpoznański ośrodek wydaje się być projektem unikalnym na skalę krajową, przede wszystkim ze względu na kompleksowość zakładanych działań i usług. Zlokalizowane w Nickel BioCentrum podmioty uzyskają stały dostęp do specjalistycznej wiedzy w zakresie rozwoju i komercjalizacji przedsięwzięć biotechnologicznych, jak również możliwość prowadzenia wspólnych projektów badawczych z innymi firmami z biosektora. Będą mogły korzystać także ze świadczonych w NBC usług okołobiznesowych m.in. usługi proinnowacyjne, informacyjne, finansowe, szkoleniowe oraz outsourcing IT. Ponadto zatrudnieni w Parku fachowcy będą udzielać informacji  o możliwych formach finansowania innowacyjnych projektów oraz pomogą w zdobyciu niezbędnego do realizacji przedsięwzięcia kapitału.

Nickel Technology Park Poznań (NTPP) to pierwszy wPolsce niepubliczny park technologiczny, wybudowany w 2006 roku przez firmy Grupy Nickel - PTB Nickel oraz Nickel Development. W Złotnikach koło Poznania na obszarze 33 ha przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstał ośrodek łączący w sobie wyzwania związane z realizacją obiektów specjalistycznych i dedykowanych oraz kompetencje w zakresie transferu wiedzy do biznesu oraz business development. Około 23 tys. m2 powierzchni Parku stanowią wysokiej klasy budynki biurowe oraz hale magazynowe. W funkcjonujących na terenie NTPP firmach pracuje obecnie ponad 700 osób.

Działalność NTPP ukierunkowana jest przede wszystkim na aktywne wspieranie rozwoju branży biotechnologicznej oraz szeroko rozumianego sektora IT. W Parku zlokalizowana została nowoczesna serwerownia – Centrum outsourcingowe BCC, a wśród najemców znajdują się wiodące firmy informatyczne, w tym m.in. Exact Software Poland czy spółki Grupy BCC.
W 2012 r. na terenie NTPP powstanie Nickel BioCentrum – współfinansowany z funduszy unijnych nowoczesny ośrodek
skupiający polskie i zagraniczne spółki z szeroko rozumianego biosektora. Ma on w przyszłości stać się międzynarodową platformą współpracy firm biotechnologicznych, zespołów naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu w zakresie wymiany informacji, wiedzy oraz transferu innowacyjnych technologii. W 2011 r. podpoznański Park rozpoczął także szereg projektów wspierających rozwój polskiego i wielkopolskiego biosektora, m.in. poprzez powołanie stowarzyszenia BIOREGION Wielkopolska oraz stworzenie Nickel Inkubator – przedsięwzięcia, w ramach którego spółka przeznaczy 9,5 mln zł na komercjalizację nowych rozwiązań w branży biotechnologicznej, ICT, budowlanej oraz technologii ekologicznych. NTPP poprzez BIOREGION Wielkopolska jest również pomysłodawcą oraz organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej BIOCONNECT 2011.

NTPP jest inicjatorem i współtwórcą szeregu przedsięwzięć mających na celu promocję przedsiębiorczości i innowacyjności, m.in. wraz z poznańską firmą ECDF prowadzi projekty „STARTup your life” oraz „Wiedza do biznesu”, natomiast we współpracy z wiodącą spółką informatyczną Business Consulting Center zorganizował konkurs dla studentów „Idź po staż”. W 2010 r. Park dołączył także do grona Fundatorów akcji „Zostańcie z nami” - programu stypendialnego dla młodych polskich naukowców prowadzonego przez Fundację Tygodnika „Polityka”. Ufundowane przez NTPP stypendium przeznaczone zostało dla najbardziej obiecującego młodego biotechnologia. W styczniu 2010 r. NTPP otrzymał prestiżowy tytuł „Ten, który zmienia polski przemysł 2009” za stworzenie pierwszej komercyjnej platformy transferu wiedzy do biznesu oraz inicjatywy społeczne podejmowane przez jego twórców.

www.ntpp.pl

KOMENTARZE
Newsletter