Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wielkopolskie Klastry na rzecz innowacyjności
06.09.2011

Bioregion Wielkopolska realizuje kolejny projekt dla polskiej branży biotechnologicznej i Life Science. Bioregion zdobył środki z Unii Europejskiej na kolejne działania dla rozwoju Biosektora. Tym razem kapitał zagospodarowano na realizację projektu „Wielkopolskie Klastry na rzecz innowacyjności”.

Udział w tym przedsięwzięciu pozwoli Stowarzyszeniu na organizację cyklu otwartych spotkań, których celem jest nie tylko integracja środowisk naukowych i biznesowych zajmujących się szeroko rozumianą biotechnologią, ale przede wszystkim dostarczenie praktycznej wiedzy na temat zasad i sposobów prowadzenia biobiznesu, transferu know-how i technologii, zarządzania innowacjami oraz „najlepszych praktyk” branżowych w ujęciu międzynarodowym. Organizacja zleci także przygotowanie profesjonalnych opracowań prezentujących kierunki rozwoju biotechnologii zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Pierwszą aktywność wykazała działająca w Stowarzyszeniu VitalnSilica.  Firma zrealizowała kilka spotkań w temacie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie modelowania struktury białek oraz zagadnień związanych z bioinformatyką i biologicznymi bazami danych.

Stowarzyszenie chce wyjść z projektem do przedstawicieli władz samorządowych
i dyplomatycznych oraz poza granice kraju i poprosić o konsultację międzynarodowych specjalistów z branży biotechnologicznej i Life Science.

Bioregion Wielkopolska  powołaliśmy w styczniu 2011 r. Jego zasadniczym celem jest integracja oraz promocja wielkopolskiego i polskiego biosektora zarówno w sferze akademickiej, jak i biznesowej – mówi Dagmara Nickel, prezes Nickel Technology Park Poznań (NTPP) oraz Stowarzyszenia Bioregion Wielkopolska - Nasza organizacja jest otwarta na wszystkie zainteresowane współpracą podmioty: przedsiębiorstwa, start-up’y, środowiska akademickie, jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe, samorządy lokalne czy stowarzyszenia branżowe. Po ponad 7 miesiącach działalności  mamy już ok. 50 członków, wśród nich: firmy CB DNA sp. z o.o., POZLAB sp. z o.o., AdvaChemLab sp. z o.o., Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oraz Polskie Towarzystwo Farmakologii Klinicznej i Terapii.

***

Nickel Technology Park Poznań (NTPP) to pierwszy w Polsce niepubliczny park technologiczny, wybudowany w 2006 roku przez firmy Grupy Nickel - PTB Nickel oraz Nickel Development. W Złotnikach koło Poznania na obszarze 33 ha przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstał ośrodek łączący w sobie wyzwania związane z realizacją obiektów specjalistycznych i dedykowanych oraz kompetencje w zakresie transferu wiedzy do biznesu oraz business development. Około 23 tys. m2 powierzchni Parku stanowią wysokiej klasy budynki biurowe oraz hale magazynowe.
W funkcjonujących na terenie NTPP firmach pracuje obecnie ponad 700 osób. Działalność NTPP ukierunkowana jest przede wszystkim na aktywne wspieranie rozwoju branży biotechnologicznej oraz szeroko rozumianego sektora IT. W Parku zlokalizowana została nowoczesna serwerownia – Centrum outsourcingowe BCC, a wśród najemców znajdują się wiodące firmy informatyczne, w tym m.in. Exact Software Poland czy spółki Grupy BCC. W 2012 r. na terenie NTPP powstanie Nickel BioCentrum – współfinansowany z funduszy unijnych nowoczesny ośrodek skupiający polskie i zagraniczne spółki z szeroko rozumianego biosektora. Ma on w przyszłości stać się międzynarodową platformą współpracy firm biotechnologicznych, zespołów naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu w zakresie wymiany informacji, wiedzy oraz transferu innowacyjnych technologii.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter