Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
We Wrocławiu powstaje nowoczesne laboratorium badań nad nowotworami
22.09.2010
W Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu powstanie nowoczesne laboratorium prowadzące badania nad lekami przeciwnowotworowymi.
Cały kompleks będą tworzyć działające już obecnie jednostki: Laboratorium Doświadczalnej Terapii Przeciwnowotworowej oraz Laboratorium Chemii Biomedycznej, obie zostały zmodernizowane.

W placówce będą przede wszystkim prowadzone kompleksowe badania preparatów przeciwnowotworowych, ale także opracowywanie własnych preparatów i technologii. Oferta jest także skierowana do przedstawicieli firm farmaceutycznych, chemicznych i biotechnologicznych, jak również krajowych i zagranicznych jednostek naukowych.

Działalność Laboratorium przewidziana jest na początek 2012 r. 17 mln zł Instytut otrzymał z dotacji unijnych, które przeznaczy na jego modernizację.

”Za tę kwotę zostanie zakupiony sprzęt i wykonany gruntowny remont laboratorium, badania zaś sfinansujemy sami” - mówi dr Janusz Boratyński, koordynator projektu. - ”W nowym laboratorium onkologii będziemy prowadzili badania w warunkach przesiewowych nad konkretnymi substancjami pod kątem toksyczności i tego, czy hamują rozwój komórek rakowych. Być może z tysiąca sprawdzonych substancji jedna nada się do produkcji określonego leku” - dodaje.

”Badania w nowym laboratorium będą prowadzone według najwyższych światowych standardów. o będzie jedyne laboratorium o takim standardzie w Polsce” - tłumaczy dr Joanna Wietrzyk, odpowiedzialna za wdrażanie projektu. - ”Prowadzone w nim badania będą certyfikowane, czyli stworzymy nowe standardy badań nad pewnymi lekami, używanymi później do walki z nowotworami.”

Kontrowersje wzbudzają jedynie przeprowadzane przez naukowców testy na zwierzętach. ”Mam wątpliwości, ale z drugiej strony przecież efektem tym badań będzie ratowanie ludzi. Myślę, że w takim przypadku badania na żywych organizmach to mniejsze zło”- komentuje Ela Rudziszewska. Jednocześnie w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Wojskowego Szpitala Klinicznego na Weigla otwarto pracownię wielorzędowej tomografii komputerowej, gdzie za pomocą najnowszego sprzętu będzie się wykonywało 90 tomografii dziennie.

red. Aleksandra Piec
KOMENTARZE
Newsletter