Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Łodzi otwarto Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych – MOLecoLAB
W Łodzi otwarto Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych – MOLecoLAB

Na terenie kampusu Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 5 września br. otwarto Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych – MOLecoLAB. W laboratoriach będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe, skupiające się m.in. na projektowaniu innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych. Kompleks został zrealizowany za kwotę 75 mln zł i zajął ok. 4,5 tys. m2. Celem inwestycji jest dalsza konsolidacja potencjału naukowo-badawczego uczelni i stworzenie kolejnych przestrzeni do prowadzenia badań o charakterze interdyscyplinarnym.

Fot. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

– Kampus CKD rozwija się bardzo dynamicznie. W tym roku uruchomiliśmy już Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, zespół laboratoriów BRaIn, a teraz czas na MOLecoLAB. To kolejne miejsce, gdzie nasi naukowcy będą mogli rozwijać swoje pomysły, realizować projekty i skutecznie współpracować z firmami. Dodatkowym, olbrzymim atutem inwestycji są zastosowane technologie – przyjazne środowisku, ale także znacznie obniżające koszty eksploatacji budynku – podkreślił prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Centrum zostało zaprojektowane jako kompleks modułów laboratoryjnych. Wśród nich znajdą się moduły: metabolomu chorób cywilizacyjnych, oceny skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leków, a także oceny biozgodności i bezpieczeństwa stosowania materiałów wykorzystywanych do tworzenia protez, stentów i implantów. W laboratoriach MOLecoLAB będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe, skupiające się m.in. na projektowaniu innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych, a także realizowaniu współpracy z przemysłem na poziomie krajowym i międzynarodowym – we współpracy z ulokowanym po sąsiedzku inkubatorem przedsiębiorczości MediHUB. – Jestem przekonany, że MOLecoLAB podniesie poziom polskiej medycyny. Badania z zastosowaniem tej infrastruktury pozwolą m.in. na identyfikację czynników chorobotwórczych, takich jak bakterie czy wirusy, a także diagnozowanie chorób metabolicznych, co ma decydujące znaczenie dla personalizacji i skutecznego leczenia pacjentów – tłumaczył prof. Ireneusz Majsterek, kierownik MOLecoLAB.

MOLecoLab to pierwszy w Polsce budynek laboratoryjny wykorzystujący technologię pasywną, którego zapotrzebowanie na energię wynosi poniżej 15 kWh na m2 na rok. Efektywność energetyczną obiektu osiągnięto dzięki zastosowaniu m.in. systemu zarządzania energią w budynku (BMS), wentylacji z odzyskiem ciepła czy paneli fotowoltaicznych. Projekt wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju realizowaną od kilku lat w łódzkiej uczelni. Wykonawcą prac budowlanych była firma Skanska S.A. Całkowita wartość projektu to 75 mln zł, z czego 41,6 mln zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. 

Autor: Bartłomiej Pawlak, PAP – Nauka w Polsce

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2022>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
Newsletter