Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uniwersytet Łódzki inwestuje w nowoczesny system do badań genetycznych
29.07.2009
UŁ inwestuje w unikalny Cellaxess System HT - Automated High Throughput Transfection, który umożliwi badania genów oporności wielolekowej u chorych na raka. 22 lipca br. w Gothenburg została zainicjowana współpraca uczelni ze szwedzką firmą Cellectricon.
Jest to całkowicie zautomatyzowany system transfekcji komórek, który obejmuje również elektroforezę kapilarną. Pozwala to na swobodny i wydajny transport materiału genetycznego (siRNA oraz cDNA) do komórek i linii komórkowych na każdym etapie ich rozwoju. Cechą charakterystyczną jest duża przeżywalność tych komórek oraz niska toksyczność metody. Do przeprowadzenia analizy zużywa się stosunkowo małą ilość komórek i odczynników. Transfekcja komórek odbywa się bezpośrednio na 384- dołkowych mikropłytkach z przepustowością powyżej 50 tys. studzienek na dobę. Ten system może być wykorzystywany jako samodzielne urządzenie lub jako zintegrowany układ, w którym transfer płytek oraz poszczególne etapy analiz są kontrolowane przez inne przyrządy laboratoryjne z zewnątrz.

- Jesteśmy podekscytowani współpracą z Cellectricon i wierzę, że Cellaxess System HT będzie znacznie przyspieszał naszą pracę w programie badań, skupiających się na biologii komórki i genetyce molekularnej klinicznie istotnych genów, związanych z leczeniem raka - powiedział prof . Grzegorz Bartosz, kierownik Zakładu Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Dodał, że prowadzenie badań i analiz genetycznych cechuje bardzo duży i szybki postęp, który nie jest możliwy bez wykorzystania nowoczesnych metod i urządzeń. Inwestycja w system Cellaxess HT pozwoli uczelni na podjęcie ambitnych i ekonomicznie oszczędnych projektów.

Zakup systemu Cellaxess HT przez Uniwersytet Łódzki był możliwy dzięki finansowaniu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, wspieranego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Źródło: www.cellectricon.com
KOMENTARZE
Newsletter