Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tutaj lokuje się przemysł przyszłości – powiedział o Łódzkim BioNanoParku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski
05.09.2011

W niecałe siedem miesięcy od rozpoczęcia budowy BioNanoParku zakończono stawianie głównej konstrukcji budynku. Moment ten, zgodnie z budowlaną tradycją uczczono zawieszeniem wiechy. Na uroczystości zjawili się członkowie rady ministrów m.in. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Banach oraz wiceminister zdrowia Adam Fronczak, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz Łodzi i województwa oraz środowiska akademickiego i biznesowego.

Za ten obszar na którym się znajdujemy, odpowiadają osoby doskonale przygotowane do swojej funkcji, najlepsi z najlepszych – powiedział o zarządzie TechnoParku Łódź Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Tutaj nie liczy się legitymacja partyjna, ale fachowość i kompetencja. Jesteśmy świadkami szybkiej realizacji inwestycji. 28 marca nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, a kilka miesięcy później stoją już mury. Życzyłbym sobie, aby wszystkie inwestycje rządowe przebiegały tak sprawnie jak budowa BioNanoParku.

Moja wizyta nie jest związana z samym oddawaniem wiechy. Przyjechałem do Łodzi na spotkanie z przedstawicielami BioNanoParku, ponieważ wierze w ta inwestycję. Tworzycie technologie, która przewyższy te stosowane obecnie. Tutaj lokuje się przemysł przyszłości – podkreślił Krzysztof Kwiatkowski.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje nad zmianami, które mają mieć wpływ na komercjalizacje myśli naukowej.

Prof. nadzw. dr hab. med. Maciej Banach, Podsekretarz stanuMinisterstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jest to niezwykłe miejsce i niezwykła inwestycja, która pozwoli na bezpośredni kontakt między nauką i przedsiębiorstwami. Taka współpraca nadal w Polsce nie funkcjonuje. Jest to problem nad którym pracuje Ministerstwo Szkolnictwa. Chcemy, aby w Polsce tak jak w krajach Europy Zachodniej, Japonii, czy USA, 30-60% finansowania nauki pochodziło z biznesu. W ramach naszej prezydencji chcemy takie postępowanie usprawnić. Przygotowujemy nowy program ramowy horyzont, który ułatwi zaistnienie na rynku małym i średnim przedsiębiorstwom. TechnoPark nam to zadanie ułatwia, stawiając na biotechnologię przemysłową, łączącą wszystkie dziedziny nauki. Inwestycja pozwala na współpracę łódzkich uczelni z firmami z kraju z zagranicy, wykorzystując wysoki potencjał tego miasta.

Wiceminister Iwona Wendel chwaliła szybkość realizacji inwestycji zwracając się do Zarządu: Pozostali beneficjenci mogliby się od Państwa uczyć bo przygotowanie tego projektu to ewenement w skali światowej.

Jestem związany z Łodzią od urodzenia. Zrobiliśmy spotkanie z konsultantami usług medycznych i przedstawiliśmy plany jakie chce realizować miedzy innymi BioNanoPark. Technologie jakie są tutaj wdrażane zastosowano już w kilu szpitalach. Czekamy na to co BioNanoPark w pełnej okazałości będzie mógł zaoferować by przyspieszyć i zwiększyć jakość leczenia pacjentów. Dobra współpraca miedzy uczelniami, a TechnoParkiem wróży w tej dziedzinie sukces podkreślał Adam Fronczak, reprezentant Ministerstwa Zdrowia.

Czym dla lodzi będzie ta inwestycja?

Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi - Trudno jest mi się chwalić swoimi dokonaniami. Muszę jednak powiedzieć, że ta inwestycja jako jedna z nielicznych nie ma żadnych przeciwników. Nie tylko przysłuży się mieszkańcom miasta, ale także znacznej części Polski, a nawet świata. Łódź była kojarzona przez lata z miastem taniej siły roboczej, dzięki budowie BioNanoParku ma szanse pokazać się jako miasto nauki, jako region innowacyjny.

Jolanta Chełmińska Wojewoda Łódzki, przypomniała, że walczyła o to, aby budowa TechnoParku dobiegła końca.

Czy w Urzędzie Miasta znajdą się pieniądze na rozbudowę kolejnych kompleksów?

Tomasz Kasprzak, Przewodniczący Rady MiejskiejOdczuwam osobistą satysfakcję, że możemy się tutaj spotkać, że łódzki TechnoPark ma tylu sprzymierzeńców. Sytuacja sprzed dwóch lat nie wyglądała tak kolorowo. Łódzcy radni byli jedną z nielicznych grup, która wspierała tą inwestycje. Wówczas Urząd Miasta chciał się pozbyć udziałów w TechnoParku i nie zapewniał wkładu własnego niezbędnego do rozpoczęcia budowy. Chcemy, żeby Łódź była miastem innowacyjnym, miastem nowych technologii, a nasi absolwenci mieli miejsca pracy.  

Ja tą inwestycje postrzegają wyższe uczelnie?

Prof. dr hab. inż. Stanisław Bielecki, Rektor PŁKiedyś rozgorzała dyskusja co zrobić z Łodzią. Wówczas wyraźnie mówiłem, że jedyna nadzieja tego miasta leży w nowych technologiach. Teraz o łodzianach czytam innowacyjni, kreatywni i wreszcie mogę się zgodzić. Specjalnie dla innowacji, dla tego Parku kształcimy naszych studentów. Ten park ma rozwiązywać problemy przyszłości, dlatego tak ważna jest jego specjalność. Laboratoria biotechnologii przemysłowej to potęga w Niemczech, BioNanoPark może dzięki nim może stać się potęgą w Polsce.

prof. dr hab. n. med.Paweł Górski, Rektor Uniwersytetu Medycznego w ŁodziZ wielką nadzieją przyjąłem zmiany w polskiej nauce, przede wszystkim powołanie NCBiR, które ukierunkowuje nas na innowacyjność. Jesteśmy w końcówce narodów innowacyjnych, nie ze względu na nasze możliwości, ale ze względu na to jak funkcjonuje system. Wreszcie dzieje się na terenie naszego miasta coś, co mam nadzieję przyczyni się do zmiany mentalności naukowców. Może wreszcie zrozumiemy, że najważniejsza jest bezpośrednia twórczość dla społeczeństwa, nie praca dla impact factor czy ilości cytowań.

Nowy kompleks został nazwany Bionanoparkiem ze względu na profil badań, jakie będą w nim prowadzone. Mają się w nim znaleźć dwa duże laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię (produkty przemysłowe, produkty medyczne, odzież, kosmetyki) na ludzkie zdrowie. Z ich usług będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, medycznej, wojskowej, chemicznej, spożywczej czy energetycznej.

W nowym budynku znajdzie się także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, tj. informatyka, produkcji nowoczesnej aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter