„Świat się zmienia na naszych oczach. O wiele łatwiej jest o wiedzę, o dostęp do wiedzy, świat daje dziś nowe możliwości, ale zawsze ważnym wyzwaniem pozostanie chęć posiadania umiejętności, które tę wiedzę zdobywaną na różne sposoby pozwolą lepiej wykorzystać i jeszcze czerpać z tego satysfakcję” – mówił prezydent podczas ważnej dla świata naukowego uroczystości, która odbyła się 14 marca b.r. Podkreślił również, jak bardzo istotna w kojarzeniu różnych faktów, elementów wiedzy jest wyobraźnia. Dodał również, iż kreatywność jest niezbędna w umiejscowieniu własnej osoby wobec ogromu wyzwań świata.
Bronisław Komorowski zaznaczył również, iż potrzeba bycia dobrym przewodnikiem powinna stać się nicią łączącą profesorów jako specjalistów z różnych dziedzin. „To szansa na bycie dobrym mistrzem w stosunku do tych, którzy chcą się realizować w jakiejś dziedzinie, potrzebują wzorców” – podkreślił.
Niewątpliwie pasji, która cechuje każdego specjalistę w swojej dziedzinie, towarzyszy wyobraźnia. Zdaniem prezydenta, umacnianie w sobie zachwytu nad światem powinno być cały czas pielęgnowane.
W dziedzinie nauk medycznych nominacje profesorskie otrzymali:
1. Sławomir Dutkiewicz, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Zawodowo związany z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. Piastuje stanowisko kierownika Zakładu Profilaktyki i Epidemiologii wydziałowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Głównym kierunkiem badań prowadzonych pod jego przewodnictwem jest: „Pełna blokada androgenowa metodą przerywaną u chorych na zaawansowanego raka stercza (raka prostaty)”. Przedmiotem prac naukowych prowadzonych w zakładzie są m.in. badania diagnostyczne w rozpoznawania czynników ryzyka chorób nowotworowych, szczególnie układu moczowo-płciowego; badania epidemiologiczne.
Sławomir Dutkiewicz jest również członkiem Komitetu Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie
2. Konrad Rejdak, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie jako prodziekan II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym.
Jest również profesorem wydziałowej Katedry i Kliniki Neurologii, której przedmiotem prac badawczych są m.in. badania biochemiczno - elektrofizjologiczno - kliniczne u chorych ze stwardnieniem rozsianym, padaczką, udarem mózgu, chorobą Parkinsona, bólem głowy.
3. Jacek Szaflik, Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Jacek Szaflik jest pracownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jacek Szaflik ma 38 lat, co czyni go najmłodszym profesorem okulistyki w Polsce.
Paulina Marczuk
Źródło:
www.mp.pl
www.prezydent.pl
www.spkso.waw.pl
www.ujk.edu.pl
www.umlub.pl
KOMENTARZE