Bardzo obszerna prezentacja ze Słowenii stanowiła w istocie dość drobiazgową ilustrację badań w szeroko pojętej sferze biogospodarki( a raczej nauk biologicznych) prowadzonych na uczelniach i w państwowych instytutach badawczych, głównie nastawionych na ewentualne zastosowania w medycynie. Przedstawiciel Irlandii przedstawił strategię rządu tego kraju w zakresie biogospodarki; w pierwszym etapie powołano rządową grupę studyjną, która w oparciu o przegląd stanu faktycznego nakreśliła cele do 2010 roku zamierzając osiągnąć wydatki na badania +rozwój rzędu 2,5% GNP w tym 2/3 z funduszy przemysłu. W drugim etapie powołano struktury rządowe do zarządzania sferą R+D t.j. Komitet Rządowy z przewodniczącym w randze ministra, Międzyministerialny Komitet Koordynacyjny oraz Główny Doradca Rządu ds.Biogospodarki ( prof. P. Cunningham)., etap 3- strategia finansowania na lata 2006-2013, ogółem 3,8 mld euro, z czego 2,7 z funduszy rządowych na wspieranie R+D w przemyśle i na uniwersytetach,wspomaganie współpracy przemysł- uniwersytety oraz promocja produktów o dużej wartości. Duże znaczenie przypisano agrobiotechnologii, szczególnie w zakresie nie-żywnościowej produkcji roślinnej i ochronie środowisk rolniczych.
W Austrii przeznacza się na wydatki na R+D średnio 2,54% (6,84 mld euro) z czego prawie połowa (44%) to wydatki na biotechnologię medyczną + 19% na inżynierię medyczną. Na agrobiotechnologię przypada 8% funduszy, głownie na produkcję bioenergii. Adresatem tego finansowania są przeds wszystkim uniwersytety(73%) i instytuty badawcze(11%). Działa 50 firm biotechnologicznych zatrudniających 7 000 pracowników , w tym 24% w przemysłowych jednostkach R+D.
Przedstawiono także bieżące działania SCAR(Standing Committee for Agricultural Research) Timothy Hall (Przewodniczący DG RTD E.4) zwrócił uwagę na najważniejsze inicjatywy SCAR; określenie priorytetów dla Wspólnotowego Programu Badawczego, działalność typu forsight – spojrzenie na rolnictwo EU do 2020 roku oraz ewidencjonowanie infrastruktury badawczej. W obrębie tych inicjatyw nakreślono możliwości współpracy między SCAR i KBBE-NET.
Udział Polski w KBBE-NET pozwala na zorientowanie się w rozwoju biogospodarki w krajach UE bardziej zaawansowanych w tej działalności i przyjęciu optymalnych rozwiązań dla naszych warunków. to zwłaszcza ważne w momencie dynamicznego rozwoju biogospodarki w kraju.
Informacja własna
KOMENTARZE