"Europejski Tydzień Biotechnologii jest szansą dla wszystkich Europejczyków do informowania i zapoznawania się z tym, jak biotechnologia może poprawiać i już poprawia jakość naszego życia. Europa ma możliwości i technologię pozwalające na zostanie światowym liderem w dziedzinie biotechnologii, która już w tej chwili warta jest na naszym kontynencie ponad 2 biliony euro i daje zatrudnienie około 22 milionom ludzi. Chcemy rozpocząć otwarty dialog z obywatelami, aby lepiej zbadać jak biotechnologia i bio-ekonomia wpływa na poprawę naszego życia. Jako, że są to dziedziny stworzone dla ludzi i przez ludzi, mamy nadzieję, że wszystkie zaangażowane osoby dołączą do nas co roku, w pierwszym tygodniu października, aby to pokazać” – powiedziała Nathalie Moll, Sekretarz Generalny EuropaBio, podczas oficjalnego rozpoczęcia imprezy.
Europejski Tydzień Biotechnologii ma na celu dzielenie się informacjami o największych odkryciach i innowacjach, które bezustannie pojawiają się w Europie. Będzie to wyjątkowa okazja dla naukowców, polityków, przedsiębiorców, studentów i ogółu społeczeństwa do współpracy i dzielenia się opowieściami o tym jak biotechnologia poprawiła ich życie i jak ta dynamiczna branża może się dalej rozwijać.
Máire Geoghegan-Quinn, Komisarz ds. badań, innowacji i nauki, z zadowoleniem przyjęła inicjatywę EuropaBio: "Bardzo się cieszę z zorganizowania Europejskiego Tygodnia Biotechnologii. Przełomowe odkrycie Watsona i Cricka sześćdziesiąt lat temu otworzyło zupełnie nowy obszar badań naukowych. Powstały fundamenty dla nowatorskich badań europejskich, które obecnie umożliwiają naukowcom opracowanie leków dostosowanych do konkretnych potrzeb poszczególnych pacjentów, znajdowanie bardziej efektywnych sposobów wykorzystania ograniczonych zasobów, takich jak np. woda i rozwijanie nowych sposobów produkcji podstawowych chemikaliów i materiałów, przy jednoczesnej ochronie środowiska. Europa jest w czołówce w wielu dziedzinach, a nasz przemysł biotechnologiczny ma ważną rolę do odegrania w zakresie wzrostu gospodarczego Europy i zapewnienia wysokiej jakości, długoterminowego zatrudnienia w wielu sektorach. Dlatego wspieramy badania biotechnologiczne z programu ramowego, a jako sygnał dalszego wsparcia, dziedzina ta została wskazana jako jedna z kluczowych technologii wspomagających (KET, KeyEnabling Technologies), które będą wspierane w ramach programu Horyzont 2020."
Jan Wisse, przewodniczący Rady Krajowych Stowarzyszeń EuropaBio (NAC, National Associations Council) jest zdania, że nadszedł czas na rozpoczęcie publicznego dialogu w zakresie biotechnologii: "Biotechnologia, jako branża, która znajduje się na styku dobrobytu gospodarczego i poprawy jakości życia,może być najważniejszym motorem ożywienia gospodarczego w Europie. Liderzy branży muszą jednak dotrzeć do opinii publicznej i lepiej informować o korzyściach płynących z biotechnologii i o tym co wnosi ona do naszego życia, nie tylko w kwestii finansowej, ale i w zaspokajaniu codziennych potrzeb, takich jak pożywienie, zaopatrzenie w paliwo i leczenie".
Na podstawie informacji prasowej EuropaBio Anna Jeszka
KOMENTARZE