Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Terapia na bazie miRNA pomoże w leczeniu łuszczycy?
Kamil Maciąg, 04.03.2014 , Tagi: łuszczyca, miRNA, terapia
Liczba cierpiących na łuszczycę osób jest stosunkowo duża. Znaczna część chorych podczas leczenia cierpi na uboczne skutki terapii. Naukowcy opracowali nową terapię na bazie miRNA, do jej aplikacji pozostało jeszcze kilka znaczących barier, jednak rokowania są bardzo dobre.

Na łuszczycę cierpi około 2% ludzi na świecie. Jest to choroba wyjątkowo uciążliwa i do tej pory leczenie było możliwe tylko w sposób objawowy. Jej patogeneza wywodzi się z nieprawidłowości układu immunologicznego, a mianowicie cytokin wydzielanych przez nieodpowiednio funkcjonujące limfocyty T. Terapia leczenia opiera się głównie na wykorzystaniu substancji immunosupresyjnych i kortykosterydów, jednak ich wykorzystanie wywołuje szereg efektów ubocznych, które ograniczają leczenie tego schorzenia.

Najnowsze badania opierają się na inhibicji specyficznego łańcucha miRNA, określanego jako miR-21. Nukleotydowy łańcuch wpływa na syntezę peptydów, które są bezpośrednią przyczyną nasilenia objawów łuszczycy. Ta obserwacja stała się inspiracją dla Erwing’a Wagner’a ze Spanish National Cancer Research Centre w Madrycie, który do leczenia łuszczycy w terapii eksperymentalnej u myszy użył cząsteczek anti-miR-21. Powodują one wyciszenie syntetyzowanego w komórkach łańcucha miRNA stymulującego nasilenie objawów łuszczycy.

Wykorzystanie anti-miR-21 w efekcie prowadzi do wzrostu stężenia macierzowego enzymu TIMP-3 (tkankowy inhibitor metaloproteazy 3), który zmniejsza aktywność enzymów (TACE (tumor necrosis factor–α–converting enzyme)/ADAM17 (metaloproteaza)) stymulujących produkcje cytokin zapalnych, które powodują występowanie objawów dermatologicznych na skórze.

Zdaniem Andor Pivarcsi immunologa z Karolińska Institutet w Sztokholmie: terapia jest całkowicie nową formą walki z łuszczycą oraz jest nową nadzieją dla tych osób, w których przypadku dotychczasowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Największą przeszkodą w dalszych badaniach nad terapią jest opracowanie efektywnej formy podania leku przez skórę człowieka. Dotychczasowe metody aplikowania leku są mało wydajne, przez skórę wchłania się zaledwie 1%, co jest zdecydowanie zbyt małą ilością jeżeli produkt ma trafić na rynek komercyjny.

Źródła

J. Guinea-Viniegra, M. Jiménez, H. B. Schonthaler, R. Navarro, Y. Delgado, M. J. Concha-Garzón, E. Tschachler, S. Obad, E. Daudén, and E. F. Wagner, “Targeting miR-21 to Treat Psoriasis,” Sci. Transl. Med., vol. 6, no. 225, pp. 225re1–225re1, Feb. 2014.

KOMENTARZE
Newsletter