Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Terapia genowa chorób oczu ustawia się na start
08.05.2013

Francuski start-up zorientowany na terapie genetyczne chorób oczu, GenSight Biologics, uzyskał dofinansowane 32 milionów € serii A.

Finansowanie zapewniają Novatris Venture Found, Abingworth LLP, Versant Ventures i Index Ventures. Pieniądze będą przeznaczone na rozwój terapii genetycznej leczenia LHON (Dziedziczna neuropatia nerwu wzrokowego Lebera) i terapii optogenetcznej retinopaii barwnikowej (RP). 

Pierwszy produkt zostanie wprowadzony do klinik w 2013 roku. Według współzałożyciela firmy i dyrektora generalnego GenSight, zastosowanie terapii genowej w optofarmakologii jest bardzo obiecujące ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność, co wykazano w badaniach. Genesight prezentuje unikalne, zastrzeżone podejście do manipulacji mitochondriami w LHON, które zostało opracowane w paryskim Vision Institute. Firma posiada dostęp do własności intelektualnej należącej do Novartis, związanej z zastosowaniem optogenetyki w leczeniu pacjentów z retinpatią. Firma ma powiązania z najlepszymi naukowcami po obu stronach oceanu .

Nowa terapia LHON zajmie teren zwolniony przez Raxone, pochodną syntetycznego koenzymu Q10. Wiosek o dopuszczenie do obrotu terapii opartej na tym środku został odrzucony przez EMA z początkiem roku, z powodu zbyt małej grupy poddanej testom klinicznym.

Dziedziczna neuropatia nerwu wzrokowego Lebera jest spowodowana mutacją w mitochondrialnym DNA. Zaburzenie genetyczne pojawia się najczęściej u młodych mężczyzn i skutkuje utratą wzroku w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się objawów. Ponad 95% chorych dzieli jedną z 3 mutacji mitochondrialnego DNA, która skutkuje defektem kompleksu I mitochondrialnego łańcucha oddechowego. Defekt prowadzi do zmniejszenia produkcji ATP, zwiększenia stresu oksydacyjnego i zniszczenia komórek zwojowych siatkówki, co powoduje stopniowe pogarszanie ostrości wzroku i ślepotę.

Terapia genetyczna rozwijana przez GenSight opiera się na technologii i kow-know wykorzystania wektorów andenowirusowych AAV, które mają udowodnioną w badaniach przedklinicznych i klinicznych skuteczność. W ostatnim dziesięcioleciu wektory te opisano jako najbardziej efektywne i bezpieczne narzędzia do długoterminowego, stabilnego transferu genów in vivo, szczególnie wobec komórek nerwowych siatkówki. GenSight koncentruje się na zastosowaniu AAV2 w leczeniu rzadkich chorób dziedzicznych (neuropatia Lebera) oraz wektorów AAV8 i AAV9 przy optogenetycznym dostarczaniu genów w zaburzeniach prowadzących do ślepoty.

 

źródła:

eurobiotechnews.eu

gensight-biologics.com

 

Seweryn Frasiński

 


Przeczytaj również:

Rak prostaty – szybka diagnoza to połowa sukcesu

Fermentacja. Co produkują dla nas drobnoustroje? Cz.1


KOMENTARZE
news

<Grudzień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter