Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tematy kluczowych projektów dotyczących badań i rozwoju
29.08.2006
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił nabór pomysłów na tematy projektów kluczowych dotyczących badań i rozwoju, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.


Jednym z celów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013 jest zwiększenie wpływu nauki na rozwój gospodarczy kraju, co m.in. oznacza zwiększenie skali badań naukowych prowadzonych na potrzeby przedsiębiorstw.

W ramach programu operacyjnego istnieje możliwość wskazania projektów kluczowych, tj. takich, których realizacja może mieć decydujące znaczenie dla powodzenia całego programu.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka zostanie uruchomiony w przyszłym roku dlatego konieczne jest w miarę szybkie wyłonienie propozycji projektów kluczowych dotyczących badań i rozwoju, które mogłyby zostać zrealizowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w trzech kategoriach zdefiniowanych poniżej:

1. Projekty nastawione na opracowanie określonego produktu, który następnie będzie skomercjalizowany (projekty typu product-driven process); w ramach tych projektów dofinansowaniu będą podlegać:
a) etap prac badawczych i rozwojowych;
b) działania związane z przygotowaniem wyników tych prac do wdrożenia: business plan, uzyskanie ochrony własności przemysłowej, opracowanie procedur (np. w zakresie kontroli jakości), norm, dokumentacji technicznej (specyfikacji), łącznie z testami końcowymi, wstępnymi badaniami rynku, testami rynkowymi, opracowania, rozwoju i wdrożenia produkcji pilotażowej, małoseryjnej (w tym przygotowanie do uzyskania certyfikacji);
c) wdrożenie wyników prac B+R.

2. Projekty rozwojowe, czyli projekty badawcze o charakterze aplikacyjnym, ukierunkowane na bezpośrednie zastosowanie w praktyce na potrzeby branży/gałęzi gospodarki lub o szczególnym wymiarze społecznym.

3. Projekty celowe, czyli obejmujące przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne realizowane przez przedsiębiorców lub inne podmioty mające zdolność do bezpośredniego zastosowania wyników projektu w praktyce. W ramach tych projektów dofinansowane będą badania stosowane i prace rozwojowe, zgodnie z regułami pomocy publicznej.

Pierwszeństwo w zakwalifikowaniu na listę projektów kluczowych będą miały projekty:
  • dotyczące nowych technologii o istotnym potencjale rynkowym;
  • charakteryzujące się wysoką innowacyjnością;
  • o znaczeniu co najmniej ogólnokrajowym;
  • zgodne z kierunkami badań uznanymi za priorytetowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, wymienionymi w następnym akapicie;
  • o wartości co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych.

Preferowane będę tematy m.in. z grupy tematycznej Bio:
  • biotechnologia i bioinżynieria,
  • postęp biologiczny w rolnictwie i ochrona środowiska,
  • nowe wyroby i techniki medyczne.

Propozycje mogą składać:
  • przedsiębiorcy,
  • jednostki naukowe;
  • oraz sieci lub konsorcja naukowe.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://www.mnisw.gov.pl/mein/_gAllery/18/04/18042/Dok1.pdf. Informacje o konkursie można uzyskać w MNiSzW w Departamencie Badań na Rzecz Gospodarki.

Propozycje tematów wraz z krótkim opisem przyszłego projektu (zawierającym przewidywany efekt gospodarczy – opis nowego/ ulepszonego produktu lub nowej/ulepszonej technologii) należy składać w terminie do 8 września 2006 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 00-529 Warszawa, ul. Wspólna 1/3, pok. 301, w przypadku nadesłania wniosku pocztą decyduje data stempla polskiego urzędu pocztowego.
KOMENTARZE
Newsletter