Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tęcza kolorów, a funkcjonowanie mózgu
02.11.2007
Przez wiele lat do oznaczania komórek nerwowych w genetycznie zmodyfikowanych zwierzętach używano białek fluorescencyjnych pochodzących z meduz. Jednak ograniczeniem takiej metody była mała liczba kolorów, która uniemożliwiała uzyskanie szczegółowej mapy mózgu. Naukowcy z Harvard University opracowali nową technikę uzyskiwania obrazu milionów neuronów w bardzo dużym zakresie barw.
W uskutecznianiu tej metody wykorzystano mysz, której wprowadzono wiele kopii genów odpowiadających za ekspresje trzech białek fluorescencyjnych o różnych kolorach – żółtym, czerwonym i cyjanu, a także enzymu przypadkowo blokującego ekspresję niektórych z tych genów. Następnym etapem było podanie myszy związku aktywującego działanie enzymu, po czym zachodziła ekspresja, której wynikiem było uzyskanie trzykolorowych związków w różnych ilościach. Naukowcy uzyskali w ten sposób około 100 różnych kolorów.
Technika z pewnością pozwoli naukowcom na tworzenie map mózgu, przedstawiających skomplikowaną sieć neuronów zbierających, przetwarzających i przechowujących informację. Nowa metoda umożliwi także prześledzenie rozwoju mózgu, a co za tym idzie, poszerzenie wiadomości o przyczynach wielu zaburzeń układu nerwowego tworzących się na skutek defektów w połączeniach między komórkami nerwowymi.


www.technologyreview.com
KOMENTARZE
Newsletter