Na mocy listu intencyjnego, który podpiszą 13 listopada Andrzej Styczeń, Prezes Zarządu Technoparku Łódź i Dominique Demonté, Dyrektor Bioparku Charleroi Brussels South, dwa innowacyjne ośrodki wdrożeniowe dla biznesu, połączą swoje siły. Szefowie Technoparku Łódź i Bioparku Charleroi, podpisując we wtorek porozumienie o współpracy deklarują, że będą dbać o transfer wiedzy i kooperację w pozyskiwaniu środków na działalność naukową po to, by uzyskać efekt synergii wokół projektów o charakterze innowacyjnym. Technopark Łódź i Biopark Charleroi, mają szansę na prawdziwie europejskie partnerstwo.
Nowe bionanopołączenie: Łódź-Bruksela
W otwartych miesiąc temu w łódzkim Technoparku ultranowoczesnych laboratoriach BioNanoParku: Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanotechnologii oraz Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej trwają przygotowania do przeprowadzenia pierwszych badań dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, chemicznego, spożywczego, włókienniczego, energetycznego i medycyny.Współpraca między łódzkim BioNanoParkiem i brukselskim Bioparkiem ma szansę wnieść nową jakość w badania i opracowywanie innowacji.
– Współpraca z Bioparkiem Charleroi umożliwi Technoparkowi Łódź czerpanie dobrych wzorców od instytucji, która ma wieloletnie doświadczenie nie tylko w przeprowadzaniu zaawansowanych badań naukowych z zakresu biotechnologii, ale też we wdrażaniu innowacji na rynek. Współdziałając, polscy i belgijscy naukowcy mają szansę wypracować nową jakość w nauce – mówi Andrzej Styczeń, Prezes Zarządu Technoparku Łódź.
Wspólnie budujemy mosty między nauką i biznesem
BioNanoPark w Łodzi dopiero zaczyna funkcjonować, ale może się pochwalić doskonałą kadrą i najnowocześniejszym sprzętem laboratoryjnym. Naukowcy z Brukseli będą mogli zlecać w łódzkim kompleksie przeprowadzanie badań, których nie są w stanie wykonać w swoich ośrodkach, z drugiej zaś strony, BioNanoPark będzie mógł posiłkować się zapleczem parku brukselskiego. Dzięki takiej współpracy obydwie instytucje będą mogły poszerzyć swoją ofertę o nowe obszary badań.
Biopark Charleroi to ośrodek z długoletnimi tradycjami i wieloma osiągnięciami. Powstał w 1999 roku, kiedy to Uniwersytet Brukselski przy wsparciu Rządu Regionu Wallonii i Unii Europejskiej postanowił powołać do życia Instytut Biologii i Medycyny Molekularnej. Od tego czasu ośrodek znacznie rozszerzył swoją działalność. Obecnie co roku Biopark inicjuje kilkadziesiąt procedur patentowych, kształci setki studentów biochemii, biologii molekularnej i komórkowej oraz podejmuje współpracę z przedsiębiorstwami (Biopark współpracuje obecnie z 40 firmami, w tym m.in. z GlaxoSmithKline Bilogicals).
Redakcja
KOMENTARZE