Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Technologia, która zrewolucjonizuje walkę z rakiem?
25.01.2013

W obecnych czasach nowotwory stały się jedną z głównych przyczyn śmierci, a liczba zachorowań na raka ciągle wzrasta. Mniej więcej co czwarty lub co piąty człowiek w krajach uprzemysłowionych umiera z powodu nowotworu złośliwego. Mimo ogromnego postępu zarówno w diagnostyce jak i terapii perspektywy wyleczenia chorych na nowotwory narządowe nie przekraczają 20%. Istotne ograniczenia terapii stanowi oporność komórek nowotworowych na cytostatyki.

Firma Presage Biosciences opracowała bezprecedensową technologię jednoczesnego analizowania wielu potencjalnych leków na raka i kombinacji leków w  guzie żyjącego pacjenta, która może okazać się rozwiązaniem tego problemu. Dzięki niej uniknąć można niewłaściwego doboru cytostatyków, niekorzystnego ich kojarzenia oraz wielu działań niepożądanych.

Technologia polega na jednoczesnym wprowadzeniu niewielkich ilości różnych leków prosto do guza nowotworowego. Guz po usunięciu jest badany pod kątem efektów, jakie wywołają wprowadzone substancje lecznicze. Lekarze mogą stwierdzić dokładnie, który lek zniszczył komórki nowotworowe. Po operacji cytostatyki, które najlepiej działają mogą zostać podane dożylnie, w dużych dawkach w celu zwalczenia nowotworu w organizmie.

Guz  po  wprowadzeniu leków zostaje poddany barwieniu znacznikiem, a następnie fluorescencji, umożliwia to identyfikacje zmian nowotworowych. Świecące obszary wskazują, którym lekiem zostały pokonane komórki nowotworowe.

Nowa technologia może być przydatna nie tylko do wyboru najkorzystniejszej terapii u chorych pacjentów. Firmy farmaceutyczne mogą wykorzystać tę technikę do nowych metod leczenia i wyboru najefektywniejszych kombinacji leków. Pomoże to w wyborze i optymalizacji obiecujących zestawień leków znacznie wcześniej, w procesie opracowywania leków cytostatycznych.

Nowe urządzenie czeka na zatwierdzenie przez FDA, ale jest obecnie wykorzystywane w celu ułatwienia rozwoju nowych leków stosowanych w chemioterapii.

Firma farmaceutyczna Millenium wykorzystuje tą technologię do sprawdzenia kombinacji różnych leków w guzach litych u zwierząt laboratoryjnych w celu opracowania skuteczniejszego leczenia.


Przeczytaj również:

Ludzkość vs. nowotwory – przegląd 2012 roku

Dużo witaminy D = mniej nowotworów?


 

Helena Korczyc
portal Biotechnologia.pl

 

źródła:

http:/www.presagebio.com
http://www.gizmag.com
Mutschler - Farmakologia i Toksykologia

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter