Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szpik kostny myszy- cóż w nim można znaleźć?!
02.12.2011

 

Okrycie jest dziełem zespołu z University of Louisville w Kentucky (USA) pod kierunkiem Polaka- prof. Mariusza Ratajczaka

 

Polacy odkryli w szpiku kostnym myszy komórki zachowujące się jak zarodkowe komórki macierzyste. Jak się okazało, komórki te potrafią przyczynić się do naprawy szkód wywołanych przez udar mózgu (niedokrwienny, krwotoczny), choroby która dotyka 85-90% populacji osób dorosłych na Świecie i jest najczęstsza przyczyna zgonów.

 

Już jakiś czas temu ten sam zespół poinformował o odnalezieniu w szpiku kostnym dorosłych myszy szczególnej populacji komórek, które nie przypominają innych komórek szpiku, lecz zachowują się jak zarodkowe komórki macierzyste. Innymi słowy teoretycznie potrafią one dać początek każdemu rodzajowi tkanki w organizmie.

Wyniki te Ratajczak opublikował w czasopiśmie "Leukemia". Odbiły się one szerokim echem w środowisku naukowym. Sprawa pozostawała jednak w dużej mierze w sferze hipotez, gdyż komórki te są bardzo nieliczne i niezwykle trudne w hodowli w laboratorium.

 

Zespół Ratajczaka we współpracy z naukowcami ze Szczecina, Katowic i Krakowa poszedł o krok dalej., gdyż udało im się opanować sztukę hodowli komórek.

Po drugie, nakłonili je by przekształciły się np. w komórki nerwowe mózgu, mięśnia sercowego, a także komórki trzustki.

Po trzecie, wykazali, że komórki te potrafią pomóc w naprawie uszkodzeń wywołanych przez udar mózgu u myszy (w doświadczalnych jego modelach).

 

Odkrycie stało się niewątpliwie przełomem w rozwoju strategii opartych o wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej (a więc np. w naprawie serca po zawale). Znaleziono alternatywne źródło leczniczych komórek odpowiadające tym pobranym z zarodków. Można dzięki temu uniknąć kontrowersyjnego problemu pozyskiwania komórek macierzystych z zarodków (np. myszy, szczurów, królików) dla celów badawczych i leczniczych.

 

Nie wiadomo, czy odkrycie Ratajczaka zaowocuje w przyszłości terapiami. Istnienie takich komórek u myszy nie oznacza bowiem na 100 proc. ich obecności w szpiku człowieka, choć są pewne przesłanki, że tak istotnie jest. Obecnie prowadzone są dociekliwe badania nad komórkami macierzystymi w neurologii, jaki przyniesie to skutek czas pokaże.

 

 

Źródło:

„Science”

 

Oprac. Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
news

<Marzec 2022>

pnwtśrczptsbnd
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter