Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Świńskie komórki napędem sztucznej wątroby?
12.03.2013

Naukowcy z USDA  Agricultural Research Service (ARS) zaprezentowali linię komórkową pochodząca ze świni, która może różnicować się w hepatocyty. Dzięki takim zdolnościom nowa linia komórkowa posiada potencjał by wykorzystać ją w budowie sztucznej wątroby.

W chwili obecnej nie ma terapii, która skutecznie oczyszcza organizm z toksyn gromadzących się z powodu niewydolności wątroby. Stanowi to poważne zagrożenie dla życia, a jedynym długofalowym rozwiązaniem jest przeszczep organu. Neil Tabolt z ARS stworzył linię komórkową świńskich komórek wątroby PICM-19, które wykonują te same funkcje co ludzka wątroba.

Sama linia komórkowa została wyprowadzona w 1991 roku z ośmiodniowego zarodka świni. Charakterystyczną cechą tej linii jest "nieśmiertelność" - komórki mogą dzielić się nieskończenie wiele razy. Taka cecha jest dość popularna dla wielu linii komórkowych, wyprowadzonych z komórek nowotworowych. W tym przypadku, linia PICM-19 pochodzi z komórek epiblastu, czyli komórek macierzystych obecnych na wczesnych etapach rozwoju embrionalnego.

Po uzyskaniu stabilnej, nieśmiertelnej linii komórkowej Tabolt badał, w którym kierunku różnicują się komórki. Jak się okazało, PICM-19 naturalnie różnicują sie w komórki dróg żółciowych lub hepatocytów.  To właśnie hepatocyty są najważniejszym elementem w wątrobie: produkują i wydzielają żółć, magazynują glikogen, kontrolują poziom glukozy we krwi,  wytwarzają witaminę D, metabolizują cholesterol i tłuszcz.

"Komórki PICM-19 są tymi, które rzeczywiście mogą odpowiadać za wszystkie funkcje metaliczne wątroby" - twierdzi Tabolt.

Hepatocyty zajmują się także usuwaniem toksyn z krwi. Komórki PICM-19 mogą robić to samo w środku sztucznej wątroby. Do tej pory przeprowadzono wiele testów in-vitro "sztucznej wątroby", jednakże na ten moment komó®ki linii PICM-19 utrzymywane są przy życiu dzięki mysim komórkom odżywczym. Naukowcy z ARS pracują nad rozwiązaniem, które pozwoli działać komórkom PICM-19 samodzielnie.

Oprócz napędzania sztucznej wątroby linia komórkowa PICM-19 może mieć również inne zastosowania. Tabolt wraz ze współpracownikami używa komórek linii do badania malarii, toksoplazmozy i wirusowego zapalenia wątroby. Można je także wykorzystać do badania nowotworów i zmian w drogach żółciowych spowodowanych mukowiscydozą.

Tabolt planuje poddać komórki PICM-19 presji selekcyjnej. Chce uzyskać bardziej wydajne komórki wątroby poprzez wystawienie ich na działanie toksyn. Naukowcy chcą też zmodyfikować genetycznie tą linię komórkową tak, aby różnicowała sie w inne komórki organizmu – na przykład trzustki, by produkować insulinę.  Dzięki komórkom PICM-19 wypełniającym wątrobę lub inne organy, lista przeszczepów znacznie się skróci.


Przeczytaj również:

Na ratunek Wielkiej Rafie Koralowej

Traszka pomoże regenerować ludzkie tkanki?


 

Seweryn Frasiński

Źródło:

American Society of Animal Science 

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter