Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Świecące sushi!
17.06.2013

Japoński węgorz słodkowodny (Anguilla japonica) ma więcej do zaoferowania biologom niż tylko smaczną przekąskę „unagi”. Jego włókna mięśniowe wytwarzają białko fluorescencyjne. Jest to pierwsze tego rodzaju białko zidentyfikowane u kręgowców.

Białka fluorescencyjne są stosowane jako standardowe narzędzia wykorzystywane w biologii molekularnej komórki. Same z siebie nie świecą, ale zdolne są do emisji światła fluorescencyjnego po wzbudzeniu światłem o określonej długości.W 2008 roku grupa Amerykańskich naukowców otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie zielonego białka fluorescencyjnego (ang. green fluorescent protein GFP), które jest pomocnym narzędziem wykorzystywanym do obserwacji m.in. szlaków metabolicznych białek w komórce, interakcji między białkami czy ekspresji genetycznej. Cząsteczki białek fluorescencyjnych są poddawane różnym modyfikacjom tak, aby emitowały światło różnych kolorów o różnej intensywności. Jednakże odkryte do tej pory białka fluorescencyjne pochodzą od bezkręgowców, głównie drobnoustrojów, meduz i koralowców.

Już 2009 roku istniało pierwsze doniesienie dotyczące istnienia „świecącego” węgorza. Seiichi Hayashi i Yoshifumi Toda – chemicy żywności z Kagoshima University w Japonii śledzili transport lipidów w tkance tłuszczowej węgorza. Poinformowali przy tym, że mięśnie węgorza naturalnie fluoryzowały zielonym światłem, wówczas gdy zostały oświetlone światłem niebieskim. Następnie naukowcy wyizolowali kilka fragmentów białek odpowiedzialnych za ten proces.

W najnowszej pracy Atsushi Miyawaki, biolog molekularny z RIKEN Brain Science Institute Wako w Japonii, wraz ze współpracownikami zidentyfikował gen, który koduje cząsteczkę białka fluorescencyjnego i nazwał nowe białko UnaG (unagi to japońskie słowo określające węgorza słodkowodnego, które jest znane miłośnikom sushi na całym świecie).

„UnaG jest niezwykłe, ponieważ, w przeciwieństwie do GFP, fluoryzuje jasno, nawet gdy poziom tlenu w komórkach jest niski. Może to być przydatne do wizualizacji beztlenowych obszarów wewnątrz guzów nowotworowych” – twierdzi Robert Campbell.

Wytwarza światło, bez użycia „chromoforu”, który jest częścią sekwencji klasycznych białek fluorescencyjnych. Fluoryzuje, gdy wiąże się z naturalnie występującymi cząsteczkami bilirubiny (produkt rozpadu hemoglobiny stosowany do oceny czynności wątroby i diagnozowania chorób takich jak żółtaczka).

„Nie sądzę, żebyktoś pomyślał, że węgorze mógłby posiadać tak jasno fluoryzujące białko” – mówi Robert Campbell, inżynier na Uniwersytecie Alberta w Edmonton w Kanadzie. „UnaG jest zupełnie inne od poznanych do tej pory białek fluorescencyjnych.”

Zespół naukowców zademonstrowałże, UnaG może być używane do pomiaru stężenia bilirubiny w surowicy krwi i sugerują, że takie podejście może prowadzić do prostszych, bardziej czułych testów, wymagających mniejszych próbek krwi.

Anita Kunikowska

Źródło:

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=first-fluorescent-protein-identified-in-a-vertebrate-animal&WT.mc_id=SA_CAT_BS_20130614

http://scienceblogs.com/lifelines/2013/06/16/fluorescent-sushi/

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter