Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sukcesy zespołu prof. Gamiana z Wrocławia
06.10.2008
Immunologia chorób infekcyjnych jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin w obszarze nauk biomedycznych.
W Polsce jednym z wiodących ośrodków badawczo-wdrożeniowych jest Zakład Immunologii Chorób Zakaźnych w Instytucie Terapii Doświadczalnej i Immunologii PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu.

Zakład zajmuje się głównie badaniem składników ścian komórkowych bakterii – Gram-dodatnich, Gram-ujemnych oraz promieniowców. Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Andrzeja Gamiana koncentruje swoje zainteresowania na glikolipidach, lipopolisacharydach otoczkowych oraz białkach powierzchniowych bakterii.

Prof. Gamian kładzie nacisk na praktyczne znaczenie tych badań: Nasze badania mają charakter aplikacyjny. Jednym z ich zastosowań ma być opracowanie szczepionki działającej ochronnie wobec infekcji takimi bakteriami z rodziny Enterobacteriaceae jak Salmonella czy Shigella. Drugim kierunkiem naszych badań jest opracowanie szerokiej diagnostyki opierającej się na analizowanych przez nas strukturach powierzchni bakterii. Niektóre z opisanych przez nas komponentów osłon komórkowych wydają się mieć zastosowanie w diagnostyce niedoborów odporności czy poszukiwaniu przeciwciał autoreaktywnych. W przypadku tego drugiego zastosowania szczególnie ciekawa wydaje się bakteryjna enolaza, której zdolność do wiązania autoreaktywnych przeciwciał wyklucza ją z potencjalnego zastosowania w szczepionce - powiedział Biotechnologii.pl. Zespół poszukuje także wczesnych markerów białkowych zawału. W Zakładzie Immunologii Chorób Zakaźnych opracowano także test na oznaczanie endotoksyn w środowisku, a badania mają sięgac także oznaczania endotoksyn w organizmie w przebiegu sepsy. 

Grupa badawcza prof. Gamiana opracowała i opatentowała także pożywkę do hodowli bakterii, która produkowana jest z odpadów browarniczych.

Plany zespołu są ciekawe, a jego aktywność nie ogranicza się jedynie do publikacji wyników naukowych. Pracownicy Zakładu są współautorami 15 zgłoszeń patentowych: Cztery następne patenty są w przygotowaniu, pięć jest już uzyskanych. Dalsze kroki zależą od uzyskanych środków finansowych – podsumowuje prof. Gamian.

Zakład Immunologii Chorób Zakaźnych prowadzi także szeroką współpracę z zespołąmi naukowymi w Polsce (prowadzi wspólne badania z grupą profesora Heczko z Uniwersytetu Jagiellońskiego) jak i zagranicą (wspólpracuje m.in. z National Institutes of Health w Stanach Zjednoczonych).

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter