Strategia walki komórki o życie zgłębiona
Metabolizm to wszystkie reakcje biochemiczne przyczyniające się do utrzymania zdrowia komórki, między innymi rozkład i synteza różnych cząsteczek w celu produkcji energii oraz substancji, których komórka potrzebuje do normalnego działania. Koenzym A odgrywa kluczowe role w metabolizmie komórki, uczestnicząc w przemianie tlenowej sacharydów w Cyklu Krebsa, w syntezie kwasów tłuszczowych oraz w syntezie steroidów.
Badania zespołu ze Św. Judy stanowią ważny wkład w rozwijające się intensywnie pole metabolomiki - nauki o cząsteczkach uczestniczących w metabolizmie. Razem z genetycznymi badaniami komórki, metabolomika pozwala naukowcom zobaczyć dokładniej w jaki sposób ciało stara się utrzymać przy zdrowiu zarówno w normalnych dla siebie warunkach, jak i w okresach stresu środowiskowego, takich jak czas głodu lub choroby.
Badacze sprawdzali reakcje na zmniejszony poziom koenzymu A na modelu myszy, blokując produkcję CoA za pomocą hopantenianu (HoPan). HoPan jest związkiem wchodzącym w reakcję z kinazą pantotenianu (PanK), enzymem rozpoczynającym pierwszy etap cyklu produkcji CoA. Po przerwaniu produkcji koenzymu A komórki szybko zaczęły wycofywać ten związek z użycia w innych procesach tak, aby mógł być wykorzystany do jednego zadania: wydobycia niezbędnej do życia energii ze składników odżywczych w mitochondriach.
Dodatkowo badania naukowców wykazały, że to PanK reguluje stężenia koenzymu A w komórce w zależności od tego ile i gdzie go w danym momencie potrzeba. Wcześniejsze badania, przeprowadzone również u Św. Judy, wskazały na istnienie czterech różnych rodzajów PanK w różnych miejscach komórki, oraz że dla każdego z nich duże stężenie CoA jest inhibitorem. To pozwala komórce na regulację poziomu stężenia CoA w różnych miejscach w zależności od wielkości zapotrzebowania na ten enzym.
W ostatniej publikacji jest mowa o genach, jakie uaktywniają się na skutek niskich koncentracji CoA, aby zablokować inne procesy normalnie wykorzystujące daną komórkę i pozwolić CoA na uwalnianie glukozy z wątroby i przetwarzanie jej w mitochondriach na ATP.
Wszystkie te obserwacje mają duże znaczenie nie tylko ze względu na samą możliwość dokładnego wglądu w odpowiedź komórki na znaczne zmniejszenie stężenia ważnej cząsteczki. Zmiany w aktywności pewnych genów i enzymów stanowią również modelowy przykład łagodniejszego zakłócenia poziomu stężenia CoA, który może być powodem dolegliwości mózgu, zwanej neurodegeneracją związaną z kinazą pantotenianu (PKAN). Jest to przypadłość dziedziczna, wywoływana mutacjami PanK, które mogą prowadzić do niedoboru PanK w mitochondriach mózgu. W poprzedniej publikacji, naukowcy ze Św. Judy wykazali, jak specyficzne mutacje w jednej z form PanK mogą dezaktywować ten enzym, co z kolei zmniejsza poziom koenzymu A i prowadzi do PKAN.
Na przykładzie myszy wykazano, że niskie stężenia koenzymu A w organizmie mogą prowadzić do hipoglikemii. Zbadano także poszczególne etapy obrony komórek przed brakiem CoA.
http://news.biocompare.com
KOMENTARZE