Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Stężenie białka w oku potencjalnym czynnikiem predykcyjnym rozwoju choroby Alzheimera?
Stężenie białka w oku potencjalnym czynnikiem predykcyjnym rozwoju choroby Alzheimera?
Choroba Alzheimera wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem pod względem diagnostyki i farmakoterapii. Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Według najnowszych badań stężenie charakterystycznych dla tego schorzenia białek może stać się doskonałym testem przesiewowym do przewidywania rozwoju choroby Alzheimera. Okazuje się bowiem, iż niskie poziomy białek beta-amyloidu oraz białka tau w płynie łzowym są istotnie związane z niskimi wynikami testów poznawczych.

 

 

Rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia choroby Alzheimera (AD) przed wystąpieniem objawów jest kluczem do opanowania choroby, ponieważ w momencie pojawienia się objawów często jest za późno, aby obecnie dostępne leczenie miało jakikolwiek znaczący wpływ. Nieprawidłowe ilości białek beta-amyloidu i białka tau to biomarkery AD, a samo gromadzenie się złogów amyloidowych w mózgu zaczyna się już wiele lat przed wystąpienie objawów choroby. Już we wcześniejszych badaniach udało się wykazać związek między niskimi poziomami beta-amyloidu i białka tau występujących w płynie mózgowo-rdzeniowym a rozwojem patologicznych zmian w mózgu, jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych. Jednak testy nakłucia lędźwiowego są kosztowne i nieprzyjemne dla pacjentów.

Badając płyn izolowany z oka, można określić stężenie beta-amyloidu i białka tau, które doskonale korelują z wynikami wyjściowego testu poznawczego. Według badań niskie poziomy tych białek biomarkerowych były istotnie związane z niższymi wynikami poznawczymi wśród pacjentów. Ten fakt może umożliwić stworzenie prostego i minimalnie inwazyjnego testu do określania ryzyka choroby Alzheimera, szczególnie wśród pacjentów z chorobami oczu.

Odnosząc się do badania Lauren M., warto podkreślić, że uczestnicy eksperymentu, którzy mieli niski poziom biomarkerów białkowych w płynie oczu, mieli już objawy od łagodnego do umiarkowanego otępienia na podstawie wyników poznawczych, co potwierdza opisywane zjawisko. To wielki krok w odkrywaniu potencjalnej roli oka w diagnozowaniu przedklinicznej choroby Alzheimera należy jednak pamiętać, że potrzeba jeszcze czasu i dalszych badań, zanim test zostanie wprowadzony na rynek.

Źródła

Lauren M. Wright, Thor D. Stein, Gyungah Jun, Jaeyoon Chung, Kate McConnell, Marissa Fiorello, Nicole Siegel, Steven Ness, Weiming Xia, Kelley L. Turner, Manju L. Subramanian. Association of Cognitive Function with Amyloid-β and Tau Proteins in the Vitreous Humor. Journal of Alzheimer's Disease, 2019; DOI: 10.3233/JAD-181104.

KOMENTARZE
Newsletter