Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Stem Cells Spin w drodze na New Connect - wywiad z prezesem spółki Janisławem Muszyńskim
01.10.2010
Blanka Majda: Stem Cells Spin jest spółką biotechnologiczną typu spin-off. Została ona zawiązana przez Akademię Medyczną we Wrocławiu i jej naukowców. Czy można zatem powiedzieć, że Stem Cells Spin jest doskonałym przykładem sukcesywnej komercjalizacji nauki?

Janisław Muszyński – prezes Stem Cells Spin – „Jest to próba komercjalizacji nauki poprzez zastosowanie światowych modeli. Fundamentem tej spółki są wynalazki pracowników Akademii Medycznej, które zostały zgłoszone do opatentowania. Twórcy wynalazków zawiązali spółkę prawa handlowego, do której Akademia Medyczna, w zamian za udziały, wniosła prawa z tych zgłoszeń patentowych. Postawiliśmy na własność wiedzy, spółka jest właścicielem zgłoszeń patentowych i prowadzi oraz finansuje ich rejestrację w Europie i na świecie. Na tym fundamencie będziemy budowali jej siłę, na tym będziemy pozyskiwać środki finansowe, żeby się rozwijać i tę wiedzę skomercjalizować.”

Wraz z wiekiem tkanki organizmów ludzkich i zwierzęcych tracą swoje możliwości regeneracyjne. Zjawisko to stanowi istotny problem kliniczny, dlatego na całym świecie poszukuje się źródeł komórek macierzystych. Fundamentem powstania Spółki są objęte zgłoszeniami patentowymi wynalazki dotyczące nowej linii komórek macierzystych o symbolu MIC-1 wyprowadzonej z rosnących poroży jelenia szlachetnego. Czy dzięki tej innowacyjnej technologii Stem Cells Spin może osiągnąć przewagę konkurencyjną na rynku?

Janisław Muszyński– „Nasza spółka posiada niskokosztową i skuteczną technologię hodowli komórek macierzystych, które posiadają bardzo duże możliwości w regeneracji rożnych tkanek. Dodatkową unikalną cechą naszych komórek jest to , że posiadają własności immunosupresyjne. Komórki te w zależności od miejsca aplikacji uczestniczą w regeneracji skóry, tkanki kostnej, chrzęstnej, aparatu więzadłowego. Po ich międzygatunkowym podaniu nie dochodzi do indukcji odpowiedzi immunologicznej. Wspólnie z AM i UP prowadzone są zaawansowane badania, celem opracowania skutecznych produktów dla kosmetologii, weterynarii i medycyny regeneracyjnej . Tradycyjne metody terapii komórkowej to długotrwały proces związany z pobraniem, namnożeniem i aplikacją namnożonych autologicznych komórek macierzystych. Nasz surowiec jest skutecznym narzędziem do natychmiastowego użycia, z pominięciem procedur stosowanych tradycyjnie w terapii komórkowej."

Firma, która zajmuje się kanałami dystrybucji istniejących już produktów biotechnologicznych to BIO Inventions S.A. Porozumienie pomiędzy obiema firmami gwarantuje, że produkty Stem Cells Spin trafią od razu na rynek.

Janisław Muszyński– „Współpraca Stem Cells Spin oraz Bio Inventions będzie opierała się na optymalnym połączeniu i maksymalnym wykorzystaniu kompetencji tych dwóch spółek. Pierwsze produkty pielęgnacyjne dla zwierząt trafiły już na rynek. Mamy ponadto surowiec biotechnologiczny przystosowany do stosowania w kosmetologii. Na bazie komórek MIC 1 przygotowujemy i będziemy produkować kolejne produkty. Są to pełnowartościowe i przebadane produkty, które w przyszłości wejdą do produkcji masowej, natomiast jeszcze w tym roku spodziewamy się pierwszych przychodów ze sprzedaży testowej. Badania wskazują na duży potencjał proliferacyjny materiału, który hodujemy. Raz pobrane komórki macierzyste przy czynnościach pielęgnacyjnych poroża, służą nam od wielu lat. Są to absolutnie czyste komórki bez żadnych dodatków. Surowiec, który otrzymujemy jest pochodną komórek macierzystych podanych obróbce technologicznej .Nasze komórki zaliczamy do dojrzałych mezenchymalnych komórek macierzystych i fakt ten eliminuje problemy etyczne związane z komórkami embrionalnymi. Dojrzałe komórki nie są kancerogenne. Posiadają natomiast zdolność różnicowania się we wszystkich komórkach, które posiada organizm ludzki czy zwierzęcy. Są to pełnowartościowe i przetestowane produkty, które w przyszłości wejdą do produkcji masowej, natomiast jeszcze w tym roku spodziewamy się pierwszych przychodów ze sprzedaży testowej.”

Dlaczego uznali państwo rynek New Connect za najlepszą formę finansowania? Czy debiut na ma pomóc w realizacji projektów badawczych, pozyskiwaniu partnerów, pracowników?

Janisław Muszyński– „New Connect akceptuje stosunkowo duże ryzyko, a komercjalizacja projektów naukowych jest obarczony dużym ryzykiem. Projekty biotechnologiczne maja olbrzymie bariery wejścia na rynek gdzie spotykamy się z potęga marketingową czyli farmacją. Zawsze istnieje ryzyko, ze pewne badania pójdą wolniej niż chcielibyśmy, będą droższe. Co do pomyślnego rezultatu nie mam wątpliwości. Wprowadzamy na rynek produkt bardzo konkurencyjny. Ale wierzę w siłę tego wynalazku. Dziedzina nauki jest nieskończona – to nasza wiedza jest skończona.”

Kiedy nastąpi zatem debiut spółki na NC?

Janisław Muszyński– „Chcemy wejść na rynek na przełomie grudnia i stycznia.”

Na jaki cel szukała spółka kapitału na rynku giełdowym?

Janisław Muszyński– „Musimy opanować produkcję w większych ilościach. Komórki muszą się przyzwyczaić do zmienionych warunków masowej produkcji. Trzeba szukać rozwiązań celem zwiększenia wydajności procesu hodowli, aby zmniejszyć koszty produkcji. Surowiec biotechnologiczny sam w sobie nie będzie jeszcze lekiem, ale wspólnie z uczelnia i jednostkami badawczymi planujemy ich opracowanie. Wierzę, ze razem możemy odnieść sukces. New Connect to rynek podwyższonego ryzyka, ale większe ryzyko generuje większe zyski.”

Jaką sumę należy zainwestować żeby rozwinąć produkcję?

Janisław Muszyński– „Koszty wprowadzenia produktu na rynek leków czy terapii są ogromne, dlatego będziemy szukać partnerów branżowych nawet poza granicami kraju. Nie sprzedamy całej technologii a jedynie poszczególne zastosowania, pod warunkiem, że z tytułu udzielonych licencji firma partnerska doprowadzi do wdrożenia produktu na rynek. Spółka działa w obszarze transferu wyników badań naukowych, prac rozwojowych i technologii do gospodarki. Jej podstawowym celem jest sprzedaż wyników badań naukowych, prac rozwojowych i technologii do gospodarki lub na ich podstawie wytwarzanie produktów i świadczenie usług.”

Ile akcji spółki będzie znajdować się w obrocie?

Janisław Muszyński– „Po przekształceniu będziemy mieć 70% głosów i 50% w kapitale. Planowana emisja sięgnie 1 mln akcji. Wcześniej spółka przeprowadzi emisję prywatną, z której środki zostaną przeznaczone na zwiększenie mocy produkcyjnych. Obecnie kapitał zakładowy Spółki wynosi 616.000,00 złótych a kapitały własne 900.000,00 złotych."

W wyniku badania innowacyjności spółek na New Connect w roku 2009 w pierwszej trójce pojawiły się spółki biotechnologiczne Euroimplant SA oraz Read-Gene SA. Wymienione firmy z powodzeniem stosują wyniki prac badawczo-rozwojowych w praktycznych w rynkowych przedsięwzięciach. Czy zobaczymy Stem Cells Spin na czele laureatów?

Janisław Muszyński– „Oczywiście pozycja w rankingu pomaga w notowaniach. Dla mnie ważni są jednak zdecydowani inwestorzy. Rozwój biznesu to nieustanne kreowanie lepszych rozwiązań i ciągła nauka, a na to jesteśmy gotowi.”

Dziękuję za rozmowę.


O firmie
Stem Cells Spin jest spółką badawczo – produkcyjną. Firma jest lokatorem Wrocławskiego Parku Technologicznego (budynek beta). Jej celami strategicznymi są :
1. Budowanie kapitału intelektualnego – partner strategiczny Akademia Medyczna,
2. Budowanie kapitału finansowego – partner strategiczny Grupa WDM S.A.,
3. Akumulowanie know – how oraz zapewnienie jego bezpieczeństwa,
4. Udzielanie licencji na opatentowane produkty.
Najważniejszym osiągnięciem Stem Cells Spin sp. z o.o. w zakresie ochrony jej praw intelektualnych było dokonanie w grudniu 2009 zgłoszenia do krajowych i regionalnego organu ochrony własności intelektualnej w ramach procedury PCT, która prowadzi do uzyskania ochrony w Europie, USA, Chinach, Indiach, Kanadzie, Korei Południowej, Australii oraz Nowej Zelandii. W roku 2009 Spółka podjęła badania nad udoskonaleniem sposobów hodowli komórek macierzystych, opracowaniem nowoczesnego produktu biotechnologicznego na bazie komórek MIC-1.

W dniu 26 stycznia 2010 zostało przyjęte zgłoszenie patentowe dotyczące homogenatu komórkowego z komórek macierzystych (BIOCERVIN) wyprowadzonych z rosnącego poroże jeleniowatych, sposób jego otrzymania i zastosowanie. Bazując na tych wynalazkach Stem Cells Spin opracował skuteczną technologię hodowli porożogennych komórek macierzystych MIC-1. z których produkowane będą na skalę przemysłową innowacyjne surowce biotechnologiczne MIC-1 tj. ekstrakty komórek macierzystych. Są to substancje czynne, które znajdują zastosowanie w produkcji kosmetyków, weterynarii, medycynie oraz placówkach naukowo badawczych pracujących nad zastosowaniami innowacyjnych surowców biotechnologicznych w innych produktach. Opracowane są dwie grupy surowców biotechnologicznych MIC-1:
• Ekstrakty komórek macierzystych (BIOCERVIN)
• substancje czynne wytworzone z komórek macierzystych MIC-1
• Supernatant komórek macierzystych substancje czynne wytworzone z supernatantu tj. odpadowego płynu hodowlanego, w którym namnażane były komórki macierzyste MIC-1

red. Blanka Majda
Artykuł sporzadzony na podstawie wywiadu z prezesem Stem Cells Spin Sp. z o.o. – Janisławem Muszyńskim.
KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter