Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Stem Cells Spin podbije rynek biotechnologiczny - wywiad
21.02.2011

Stem Cells Spin to innowacyjna polska firma zajmująca się produkcją komórek macierzystych i badająca możliwość ich wykorzystania. Stem Cells Spin to jedna z niewielu jeszcze firm w Polsce działająca na zasadzie spin-off. Firmie, jako jedynej na świecie, udało się pozyskać i opanować stabilną hodowlę komórek macierzystych z poroży jelenia szlachetnego, które wykazują swego rodzaju „nieśmiertelność” oraz powtarzalność w warunkach hodowli in vitro. Ogromnym sukcesem była standaryzacja produkcji, ponieważ opracowanie optymalnych warunków hodowli nie udało się do tej pory nikomu innemu.

 

Współczesna medycyna skupia się na szukaniu terapii do schorzenia a dominującym trendem w farmacji jest wykorzystywanie związków chemicznych do produkcji leków.Firma ma odmienne podejście.

„Nam chodzi o czerpanie z dobrodziejstw natury, nie chcemy niczego modyfikować. Nie ma potrzeby ulepszać tego, co już i tak jest doskonałe. My chcemy obserwować i wykorzystywać to co już istnieje i bardzo dobrze funkcjonuje w przyrodzie. To dlatego właśnie zainteresował nas potencjał i możliwość wykorzystania komórek pobranych z poroży jelenia, które mogą mieć naprawdę bardzo wiele zastosowań. Nasze produkty lecznicze to substancje naturalne nie modyfikowane chemicznie ani genetycznie. Jak pokazują prowadzone doświadczenia są to substancje o wielkim potencjale regeneracyjnym i potencjale wzrostu większości tkanek.-  mówi prezes firmy Janisław Muszyński.

Dlaczego właśnie komórki poroży jelenia?

Janisław Muszyński -Potencjał regeneracyjny roślin jest ogromny, natomiast jeśli chodzi o świat zwierzęcy sprawa przedstawia się zupełnie inaczej.  Nasze komórki macierzyste są wyjątkowe. Komórki mają wielki potencjał do namnażania. To dosyć nietypowe w świecie zwierzęcym. Do tej pory pomimo licznych prób nikomu nie udało się dokonać tego co nam.  Udało się nam pozyskać te komórki i zoptymalizować proces hodowli. Hodowla jest obecnie zwiększona ze skali laboratoryjnej, do skali produkcyjnej. Pozwoliło nam na to nowe, większe laboratorium, jakim obecnie dysponujemy we Wrocławskim Parku Technologicznym.”

Stem Cells Spin jest młodą firmą istniejącą od roku 2009. Wciąż jesteście na etapie badań, budowania swojej pozycji na rynku i prężnie rozwijacie się. W jakim momencie obecnie się znajdujecie? Czy rozpoczęliście już z kimś współpracę, lub czy nastąpi to w najbliższym czasie?

Grzegorz Smak Dyrektor Zarządzający- „Zależy nam na podnoszeniu rangi prowadzonych badań. Firmy mają do wyboru dwie drogi. Mogą skupić się na opracowywaniu gotowego produktu, a następnie szukaniu partnerów i jego sprzedaży. Nam zależy jednak na tym, aby jak najdłużej pozostać niezależnymi. Chcemy korzystać z możliwości jakie daje współpraca z uczelniami oraz różnymi instytucjami, takimi jak np. Wrocławski Park Technologiczny. Chcemy umocnić swoją pozycję na rynku i podnosić prestiż.

Nie mamy presji finansowej. Dysponujemy dużym potencjałem naukowym, co pozwala nam rozwijać się, korzystając z  własnego kapitału. Posiadamy środki na finansowanie prowadzonych obecnie badań oraz tych, które są dopiero na etapie planowania. W zakresie badań nad przyszłymi zastosowaniami współpracujemy już z Akademią Medyczną we Wrocławiu i Uniwersytetem przyrodniczym we Wrocaławiu.”

Czy mają Państwo już konkretne propozycje współpracy? Czy udało się pozyskać już partnerów biznesowych?

Grzegorz Smak Dyrektor Zarządzający- „Oczywiście obserwujemy zainteresowanie naszą działalnością i jesteśmy chętni podejmować współpracę z różnymi firmami, ale nasza sytuacja finansowa jest na tyle komfortowa, że pozwala nam na zachowanie spokoju. Nie musimy podpisywać umów, których warunki nie będą dla nas satysfakcjonujące, jednak współpraca ze stabilnym partnerem to liczne zalety. Z pewnością może ułatwić firmie wejście na rynek, czy skrócić jego pewne etapy.

 Obecnie trwają rozmowy z kilkoma partnerami, jednym z nich jest duża polska firma farmaceutyczna. Rozmowy trwają również z zagraniczną firmą, ale szczegóły musimy pozostawić w tajemnicy dla dobra negocjacji. Do tej pory firma była spółką z o.o. ale obecnie zmieniła formę i staliśmy się spółką akcyjną.”

Co to oznacza dla firmy?

Grzegorz Smak- „Nasz potencjał został zauważony. Inwestorzy finansowi są chętni by w nas inwestować, dlatego chcemy wejść na giełdę. Emisja akcji planowana jest na pierwszą połowę roku. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom nasza pozycja będzie coraz lepsza i  będziemy mieli dodatkowe fundusze na prowadzenie zaplanowanych badań.”

Jakie produkty i usługi dostępne będą w ofercie firmy?

Janisław Muszyński- „Mamy tak wiele pomysłów do zrealizowania, że mieliśmy dylemat dotyczący wyboru kolejności badań, jakie chcemy realizować w pierwszej kolejności."Obecnie mamy 2 preparaty Biocervin i Velvetynę.

Biocervin to preparat mający w składzie homogenat komórek macierzystych. Użycie białek i substancji aktywnych powstałych w komórkach macierzystych może mieć zastosowane do wielu terapii. Obecnie testowane są właściwości do regeneracji rogówki oka oraz ubytków kostnych. Planujemy ukończyć badania przedkliniczne do końca roku i przejść do badań klinicznych, które są niestety długotrwałe. Przebadaliśmy już próbki reprezentatywne i jesteśmy zadowoleni z wyników, gdyż są obiecujące.

Velvetyna to weterynaryjny środek pielęgnacyjny. Jednocześnie przechodzi teraz etap badań przedklinicznych w odmianie jako lek. Pozyskujemy go z supernatantu, powstałego po hodowli komórek macierzystych.”

 Dziękuję za rozmowę.

 

Firma ma w planach rozpoczęcie badań nad trzema kolejnymi produktami, jeszcze w tym roku. Do tej pory z powodzeniem sprawdzono w badaniach zastosowanie substancji na bazie komórek macierzystych min. do leczenia ścięgien, rogówki, ubytków kostnych, stawów oraz regeneracji skóry.

Założeniem firmy jest:

-prowadzenie badań nad zastosowaniem substancji biotechnologicznych wytwarzanych na bazie komórek macierzystych;

-prowadzenie hodowli komórek macierzystych na skalę produkcyjną w celu opracowywania i pozyskiwania z nich nowych preparatów;

-zdobycie stabilnej pozycji na rynku;

-sprzedaż produkowanych substancji w postaci finalnych produktów (do produkcji leków dla medycyny ludzkiej i weterynaryjnej i dermo kosmetyków) lub w postaci surowca.

   

Red. Angelika Kozłowska na podstawie rozmowy z  przedstawicielami Stem Cells Spin S.A.: Janisławem Muszyńskim – Prezesem Zarządu, Grzegorzem Smakiem – Dyrektorem Zarządzającym i Dorotą Stefanicką – Specjalistą ds. PR.  

KOMENTARZE
news

<Maj 2027>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter