Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ssacze białko odgrywa niespodziewaną rolę w podziałach komórki, a być może i nowotworu
28.01.2008
. Francuski laureat nagrody Nobla Jacques Monod mawiał: „Co jest prawdziwe dla E.coli jest prawdziwe dla słonia”. Z ta myślą naukowcy z Rockefeller University rozpoczęli prace nad określeniem funkcji Tel2, białka pierwotnie pochodzącego z drożdży, gdzie odpowiada za długość telomerów. Po przeprowadzeniu wielu eksperymentów badacze stwierdzili, że ludzki Tel2 pełni inną rolę.

Pod wodzą Titii de Lange z of Cell Biology and Genetics wykryli, iż ssaczy Tel2 stabilizuje rodzinę sześciu enzymów, zwanych PIKK, które katalizują sygnalizowanie do przerwania i rozpoczęcia znaczących punktów w cyklu życiowym komórki. Pozbawione kontroli ze strony tych białek komórki przestają ulegać podziałom i ostatecznie giną, albo gromadzą mutacje i formują komórką rakową.

Kiedy de Lange i Hiroyuki Takai dostrzegli, że Tel2 nie pełni jakieś specjalnej funkcji w ludzkich telomerach niemal zarzucili dalsze badania. Ale Takai zaobserwował że komórki pozbawione Tel2 nie były wstanie wykryć uszkodzeń w swoim DNA, co jest funkcją dwóch enzymów z rodziny PIKK: ATM i ATR.

Zdecycowano zmierzyć ich poziom w myszach ze znokautowanym genem Tel2 i dostrzeżono że po około czterech dniach te dwa białka zniknęły. Stwierdzono że Tel2 chroni je przed degradacją przez użycie praco- i czasochłonnej techniki, za pomocą której utrzymuje ich stabilność, poprzez wiązanie się do regionu powszechnego dla każdego z sześciu enzymów.

Poza białkami ATR i ATM do rodziny białek PIKK należą także SMG1, TRRAP, DNA-PKcs i mTOR, kinazy regulującegłówne szlaki niezwykle ważne w chorobach człowieka. W szczególności komórki nowotworowe zależą od mTOR i dużego stężenia ATR i ATM. Od niedawna mTOR stało się celem w klinicznych próbach walki z rakiem.

Naukowcy są podekscytowani możliwością wykorzystania tych odkryć do manipulacji białkami PIKK w komórkach nowotworowych w celu ich destrukcji..




Cell 131(7): 1248–1259 Hiroyuki Takai, Richard C. Wang, Kaori K. Takai, Haijuan Yang, Titia de Lange
KOMENTARZE
Newsletter