Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Spółka biotechnologiczna MicroBioLab przekształca się w fundusz zalążkowy
27.09.2011

Założyła Pani spółkę MicroBioLab, której zadaniem było świadczenie usług na potrzeby rynku farmaceutycznego. Co się stało, że zdecydowała się Pani na przekształcenie przedsięwzięcia w fundusz zalążkowy?

Magdalena Kalińska  Prezes MicroBioLab - „Wieloletnie funkcjonowanie firmy MicroBioLab na pograniczu nauki i biznesu zaowocowało licznymi kontaktami zarówno w świecie nauki jak i świecie przedsiębiorców. Dzięki temu zauważyłam, że potencjał polskiej nauki zdecydowanie wymaga wsparcia. Naukowcy prowadzą wspaniałe badania, lecz nie zawsze myślą o ich komercyjnym zastosowaniu, bo też to nie leży w zakresie ich zainteresowań. Jako pracownik naukowy sama wiem, że potrzeba bodźca aby na swoje wyniki prac badawczych spojrzeć pod innym kątem. Dlatego firma MicroBioLab, jako fundusz zalążkowy, chce wyjść naprzeciw polskim naukowcom i wesprzeć ich pod każdym względem w procesie komercjalizacji wyników ich badań.

Czy młoda spółka biotechnologiczna na przykładzie Pani działalności, nie ma szans utrzymać się na rynku?

Magdalena Kalińska  - „Wiadomo, że prawa rynku są brutalne i szanse na przetrwanie mają firmy oparte na ciekawym, nietuzinkowym pomyśle. Sadzę, że firmy biotechnologiczne mają ogromny potencjał. Jednakże każda firma, aby zaistnieć na rynku, wymaga odpowiednich inwestycji. Firmie MicroBioLab się udało przetrwać 4 lata na rynku i teraz, jako fundusz zalążkowy gwarantujący wsparcie finansowe, chcemy pomóc innym wystartować w brutalnej rzeczywistości wolnorynkowej.”

W MikroBioLab Sp. z o.o. zainwestowała niezależna spółka doradczo-inwestycyjna  EFICOM S.A. specjalizującą się w kompleksowym doradztwie europejskim i finansowym dla przedsiębiorstw oraz sektora publicznego.

„EFICOM zainwestował w spółkę MicroBioLab, założoną przez doktorantkę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spółka rozpoczęła swoją działalność w obszarze znakowania bakterii w systemach klimatyzacyjnych” – mówi Anna Katarzyna Nietyksza, Prezes Zarządu Zarząd EFICOM S.A. „Spółka MicroBioLab otrzymała dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości ponad 8 mln złotych dotacji, na stworzenie funduszu zalążkowego skierowanego dla innowacyjnych pomysłów z branży biotechnologii i bioinformatyki.”

Pani Nietyksza podkreśla, iż proces doboru pomysłów do portfela dofinansowanej spółki ma się rozpocząć niebawem i zakończyć w grudniu 2013 r.

Jaka sumę zainwestuje fundusz i jakimi projektami jest zainteresowany?

„Zainwestujemy w 10 spółek, kwotę do 800tys zł. Nasze udziały będą wynosić 49%. Będziemy także namawiać do inwestycji prywatnych inwestorów, więc nowopowstała firma, może zyskać znacznie większy zastrzyk kapitału. Docelowo myślimy, aby spółki zależne były notowane na NewConenct. Mamy nadzieję, że z tych 10 spółek przynajmniej 6 będzie za przynosiło dochody, które oczywiście przełożą się pośrednio na zyski EFICOM. Dla nas ogromnym zabezpieczeniem jest to, że na początku inwestujemy pieniądze unijne, a nie własne” – mówi Anna Nietyksza.

„Jako fundusz zalążkowy mamy na celu wspieranie pomysłów z zakresu biotechnologii, bioinformatyki i komputerowych sieci neuronowych. A pomysłodawca może być KAŻDY - niezależnie od stopnia naukowego czy doświadczenia! A więc zarówno uczeń, student, doktorant jak i profesor mogą przedłożyć swój projekt, a zespół ekspertów MicroBioLabu z pewnością mu się przyjrzą i zanalizują pod względem merytorycznym oraz finansowym. Firma MicroBioLab jako fundusz zalążkowy chce wspierać projekty przede wszystkim z szeroko pojętej tematyki life-science. Ponadto rozliczne kontakty biznesowe firmy MicroBioLab umożliwiają wyszukanie dodatkowych inwestorów, którzy są zainteresowani nowoczesnymi technologiami. A wiec kwota, na jaką pomysłodawca może otrzymać, może być jeszcze większa” – dodaje Magdalena Kalińska.

„Zakres rozszerzymy o odnawialne źródła energii. My wierzymy naukowcom, że to nad czym oni obecnie pracują, zobaczymy już niedługo w przemyśle. Obserwując inwestycje w bioenergię, widzimy, że koszt tych inwestycji się zwraca z dużą nawiązką” – dodaje Anna Nietyksza.

Dodatkowo, EFICOM dokłada jeszcze pracę swojego zespołu, a na etapie działań jako Autoryzowany Doradca będzie inwestować dodatkowe środki. Zaznaczyła także, że MikroBioLab jest swego rodzaju wędką, która dzięki dotacji ze środków unijnych pozwoli sfinansować pomysł, czyli najważniejszy i najtrudniejszy etap w realizacji biznesu. Dzięki temu inwestorzy nie ryzykują swojego kapitału w początkowej fazie jego rozwoju. Będą oni dopraszani w kolejnych rundach finansowania.

EFICOM S.A. oraz MicroBioLab Sp. z o.o., planują ściśle ze sobą współpracować w zakresie rozwoju wybranych przedsiębiorstw oraz także pozyskiwać inwestorów zewnętrznych dla nowo powstałych firm. Kluczową rolę w tym zakresie będzie odgrywał EFICOM S.A., który jest Autoryzowanym Doradcą na rynku NewConnect.

Zaangażowanie EFICOM-u, pozwoli na szybsze i sprawniejsze dotarcie do inwestorów branżowych, instytucjonalnych oraz indywidualnych i zainteresowanie ich wejściem kapitałowym w nowo powstałe przedsiębiorstwa. Umożliwi to przygotowanie Spółek do debiutu na Alternatywnym Rynku NewConnect oraz sprawnego funkcjonowania na rynku kapitałowym.

Czy widać już jakieś zainteresowanie ze strony pomysłodawców?

Fundusz zalążkowy firmy MicroBioLab ruszył dopiero 1 września tego roku, więc jesteśmy jeszcze w fazie organizacji. Chcemy być bardzo dobrze przygotowani do analizy i odpowiedniego wsparcia zgłaszanych pomysłów, aby pomysłodawcy mogli uzyskać taką pomoc jakiej potrzebują, bez zbędnych utrudnień formalnych”podsumowuje Magdalena Kalińska.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter