Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Specyficzna flora jelitowa może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
26.10.2012

Możliwe, że w przyszłości można będzie stwierdzić, u kogo występuje zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego, poprzez zbadanie mikroflory jelitowej pacjenta. Tak prognozują współpracujący ze sobą naukowcy z Belgii (VIB, Flandria) i Chin (BGI, Shenzhen).

Metagenomika to nauka zajmująca się analizą materiału genetycznego pozyskanego bezpośrednio ze środowiska. Właśnie dzięki takiemu działaniu, naukowcy byli w stanie poczynić postępy w poznawaniu ludzkiego mikrobiomu, czyli wszystkich mikroorganizmów zamieszkujących nasz organizm.

Badacze z Belgii i Chin przebadali próbki pobrane od 345 chińskich pacjentów cierpiących na cukrzycę typu drugiego. Mieli oni nadzieję na znalezienie konkretnych genów bakteryjnych, które mogłyby być wykorzystane, jako markery cukrzycy typu drugiego. Okazało się, że faktycznie jest to możliwe. Przebadani pacjenci chorujący na cukrzycę typu drugiego posiadali mikroflorę jelitową o charakterystycznych cechach i dającą się odróżnić od mikroflory zdrowego człowieka.

Badania cały czas trwają. Obecnie naukowcy koncentrują się na uwzględnieniu w badaniach zachodniej populacji, w celu potwierdzenia występowania u pacjentów spoza Chin znalezionych wcześniej markerów. Jeżeli badania zakończą się sukcesem, otworzą one drogę do udoskonalenia diagnostyki cukrzycy typu drugiego. Ponadto, badania mikrobiomu wykonane przez chińskich i belgijskich naukowców przecierają szlaki w tego typu diagnostyce. Pozwalają one mieć nadzieję na diagnostykę innych schorzeń w przyszłości, w oparciu o tę samą zasadę.

Naukowcy na razie nie podali do publicznej informacji konkretnych różnic pomiędzy mikroflorą zdrowego człowieka, a człowieka zagrożonego, bądź już cierpiącego na cukrzycę typu drugiego. Ten fakt może wskazywać na to, że po zakończeniu swoich badań naukowcy będą starali się o opatentowanie swojego odkrycia. Pozostaje tylko czekać na najnowsze doniesienia.

 

Tomasz Domagała

źródło: http://www.vib.be/en

KOMENTARZE
Newsletter