"To jest dokładnie to, o co nam chodziło" - skomentował tę decyzję przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty.
Zdaniem przewodniczącego KRASP, ta decyzja satysfakcjonuje środowisko akademickie. "Zależało nam na tym, żeby nie było opóźnienia w realizacji projektów. W pierwszym odruchu pani minister Kudrycka proponowała rozpisanie konkursu. To spowodowałoby opóźnienie nawet o rok" - tłumaczył Luty.
Eksperci, jak dodała Dziedzik, będą oceniać projekty pod kątem zgodności ze szczegółowymi kryteriami programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, opracowanymi przez MNiSW i przez MRR.
Jak wyjaśnił Luty, spełnienie tych kryteriów będzie oznaczało, że projekt pozostanie na liście indykatywnej i będzie miał już zapewnione dofinansowanie ze środków UE.
O przywrócenie na listę indykatywną projektów spełniających kryteria MNiSW i MRR Luty zaapelował w piątek do minister Kudryckiej. W odpowiedzi na jego apel, minister zorganizowała środowe spotkanie.
Dyskusja rozpoczęła się, kiedy minister nauki zaproponowała usunięcie z listy indykatywnej 30 projektów, zgłoszonych przez różne uczelnie. Na liście pozostały dwa projekty o wartości powyżej 50 mln euro, które zostały zgłoszone Komisji Europejskiej jeszcze na etapie zatwierdzania przez nią programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". To budowa Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego na warszawskiej Ochocie oraz rozbudowa Wydziałów Chemii, Biologii, Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
KOMENTARZE