Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Spacer po CKD” na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi
02.03.2011

Na terenie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyło się spotkanie dotyczące otwarcia Centrum Kliniczno-Dydaktycznego, które będzie najnowocześniejszym i jedynym tego typu miejscem w Polsce. Budynek ma zostać oddany do użytku już w tym roku. Po olbrzymim gmachu oprowadzał gości rektor łódzkiego UM profesor Paweł Górski oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.

Centrum Kliniczno-Dydaktyczne to ogromna inwestycja. Będzie to miejsce innowacyjności. W jednym miejscu znajdowały się będą centrum naukowe dla studentów, miejsce do badań dla firm z sektora medyczno-biotechnologicznego, oraz medyczne. To multikompleks, który daje mnóstwo możliwości.

Powstanie HealthCallInnovation Center, które będzie skierowane na szeroko pojętą branżę biotechnologiczną, badania nad aparatura i sprzętem, centrum dydaktyczne i szpital.

 

Czy są już firmy, które chcą skorzystać z możliwości jakie daje Centrum Diagnostyczno-Kliniczne? Jakie jest zainteresowanie współpracą?

„Tak, oczywiście. Rozmawiamy z panem marszałkiem o HealthCallInnowation Center. Są już chętni z całej Polski by przeprowadzać tu badania kliniczne nad swoimi wynalazkami. Jest tu zwierzętarnia, aparatura do badań, kliniki, które mają do dyspozycji wszystkie niezbędne do badań klinicznych narzędzia”.– powiedział Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju i Promocji Uczelni Przemysław Andrzejak.„Tego typu miejsca łączącego wszystkie te elementy w Polsce jeszcze nie ma. To będzie centrum innowacyjności Łodzi. Centrum nauki, badań oraz leczenia pod jednym dachem.” Dodaje Andrzejak. Firmy będą miały tu możliwość do skorzystania z najwyższej jakości sprzętu do swoich badań.

 

W budynku głównym - A1 realizowana jest inwestycja szpitala, który zlokalizowany jest na 9 piętrach w dwóch pionach budynku. 

Do końca 2011 roku maja powstać następujące kliniki uniwersyteckie:
•  kliniki ginekologicznych i położniczych ze szpitala im. Madurowicza,
•  kliniki kardiologicznych i kardiochirurgicznych ze szpitala im. Sterlinga,
•  kliniki ortopedycznych i rehabilitacji ze szpitala im. Radlińskiego,
•  uprofilowanych, kliniczne oddziały internistyczne ze szpitali im. N. Barlickiego i Szpitala Wojewódzkiego w Zgierz

II etapu planu realizacji Szpitala CKD na lata 2011-2016 zakłada rozwój w następującym zakresie:

Budynek A1- W budynku tym zlokalizowane zostaną kliniki z innych szpitali, głównie ze szpitali klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, tzw. moduł przejściowy (bufet, kafeteria, biblioteka, czytelnia, kaplica, podręczna kuchnia) oraz poziomy techniczne.

Budynek A2 - W obrębie tego obiektu winny się znaleźć:
•  Blok Operacyjny – w dwóch etapach, dostosowanych do uruchamianych oddziałów zabiegowych,
•  Zakład Radiologii i Technik Obrazowych (poszerzony moduł),
•  Zakład Radioterapii z przyległą poradnią – od strony zachodniej,
•  Zespół poradni specjalistycznych, diagnostyka ambulatoryjna, drobne zabiegi,
•  Izba Przyjęć  z rejestracją ambulatoryjną,
•  Kuchnia z główną stołówką i drugim bufetem w części zachodniej,
Oraz inne obiekty:
Wielopoziomowe parkingi dla minimum 7 000 samochodów.
 

„Półtora roku temu NFZ zgodził się na przejęcia klinik oraz oddziałów wraz z kontraktami” – mówi rektor Górski.
 

Co z pracownikami? Czy dotychczasowi pracownicy szpitali znajdą tu zatrudnienie?

„Oczywiście. Ofertę pracy mamy dla wszystkich. To jest nasz personel. Chcemy ulokować tu całość, od lekarzy, przez personel średni, po obsługę zewnętrzną.”

W związku z redukcją administracji zmniejszą się koszty utrzymania.

 „Aparatura diagnostyczna jaka będzie dostępna w centrum jest najwyższej jakości. Do tej pory szpitale korzystały z niskiej jakości, starego i zużytego sprzętu, ze względu na oszczędność. Czułość i swoistość takiego badania jest mizerna.” - mówi rektor UM.

„Trzeba to podkreślić, że uważamy, że trzeba słabsze zastępować lepszym. Po to tu jesteśmy. W świetnie wyposażonym miejscu dysponującym kompleksową ofertę diagnostyki, laboratoriami i leczenia klinicznego. Myśląc o pacjentach trzeba im  proponować właśnie takie rozwiązania”powiedział marszałek Witold Stępień

Centrum logistyczno-dydaktyczne w jednym miejscu stwarza ogrom możliwości także dla studentów. Nauka teoretyczna w połączeniu z bezpośrednim kontaktem z pacjenatmi w szpitalu będzie świetną praktyką dla przyszłego personelu medycznego. Centrum dydaktyczne to powierzchnia wielkości 9 tys. m2 oraz aula na 1007 osób, która będzie dodatkowo pełniła funkcję Centrum Kongresowego. Oprócz dużej auli, dostępne będą jeszcze dwie aule: wschodnia na 250 osób oraz zachodnia na 350 osób.

Jaką ofertę ma łódzki UM dla przyszłych studentów w porównaniu do innych uczelni?

„Jesteśmy o dwa kroki do przodu. Mamy jakościowo najnowocześniejszą ofertę w kraju. Wszystkie uniwersytety zdają sobie sprawę z potrzeby rozwoju i posiadania tego typu centrów. Jednak jakościowo oraz w postępach inwestycji są za nami”
 

Kiedy studenci będą mgli skorzystać z możliwości CKD?

„Mamy pewność, że już w tym roku. Inauguracja roku akademickiego odbędzie się w dużej auli.”
 

Oferta jest również kierowana do studentów zagranicznych?

Rektor UM „Internacjonalizacja uczelni ma kluczowe znaczenie dla świata. Najpierw wyszła z tym Unia Europejska, a USA zakłada, że każdy student musi odbyć przynajmniej jeden semestr studiów poza krajem. Tu chodzi o być, albo nie być dla uczelni, ponieważ do 2020 roku każda uczelnia musi mieć 20 % internacjonalizacji. Jeśli nie to nie dostanie akredytacji z UE.”Zagraniczni studenci to duży zastrzyk gotówki dla miasta. Wpływy ze studenckiej, bezpośredniej wymiany międzynarodowej to rocznie kwota rzędu 9,5 mln £.

Red. Angelika Kozłowska

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter