Kolejna edycja BioForum po raz pierwszy odbędzie się poza granicami naszego kraju. Miejscem konferencji BioForum 2012 będzie czeskie Brno. W przygotowaniach firmie BioTech Consulting pomaga South Moravian Inovation Center.
Monika Vrbková, South Moravian Inovation Center- BioForum jest zdecydowanie jednym z najważniejszych wydarzeń biotechnologicznych w Europie Środkowej. Konferencja doskonale prezentuje potencjał biotechnologii i sektora life-science. Wydarzenie stanowi podstawę współpracy ludzi tej branży zarówno ze strefy naukowej jak i biznesowej. Wystawa i program zawsze odzwierciedlają obecny stan biotechnologii. BioForum przyciąga ponadto studentów organizując konkursy, warsztaty i seminaria podnoszące możliwości rozwoju ich kariery zawodowej. Liczba uczestników BioForum jest naprawdę imponująca. Do tej pory żadna impreza w Europie Środkowo-Wschodniej nie dorównała rangą tej konferencji. Celem BioForum jest integracja firm i instytutów naukowych i zwiększanie ich znaczenia na polu międzynarodowym I to się z pewnością udaje.
Czy BioForum jest szansą dla młodych firm na zaistnienie na rynku światowej biotechnologii?
Monika Vrbková- Udział w BioForum jest ogromną szansą na poznanie nowych trendów i zapotrzebowania rynku. Wiedza uzyskana w trakcie wykładów oraz wartości kontraktów mających początek podczas tej imprezy pozwalają rozwijać się firmom typu start-up, komercjalizować wyniki badań i z czasem konkurować z gigantami światowego rynku.
Jaka jest rola South Moravian Inovation Center w organizacji BioForum 2012?
Monika Vrbková- South Moravian Inovation Center (JIC) jest partnerem przyszłorocznej edycji BioForum. Rolą JIC jest promocja tej imprezy w Czechach i wsparcie organizatora we wszystkich przygotowaniach. JIC będzie aktywnie uczestniczyć w informowaniu biotechnologicznych firm o programie konferencji. Do tego celu wykorzystamy własny kongres Gate2BrnoBiotech oraz spotkania o nazwie "120 sekund dla innowacyjnych przedsiębiorstw".
Jak oceniacie Państwo udziałw BioForum?
Monika Vrbková - Nauki o życiu i biotechnologii zostały zidentyfikowane jako jeden z czterech obszarów priorytetowych badań przemysłu. JIC zdecydowało się na współorganizację BioForum 2012, ponieważ chce być w środku tego dynamicznie rozwijającego się sektora, który przyciągnie pracowników uczelni i przemysłu z zagranicy do Brna. Uważamy również, że transfer BioForum z Łodzi do Czech spowoduje, że wydarzenie to stanie się bardziej dostępne dla uczestników z krajów Europy Zachodniej.
Czy firmy czeskie wykazują zainteresowanie BioForum 2012?
Monika Vrbková - Program BioForum 2012 nie został jeszcze zaprezentowany w naszym kraju. Jest zbyt wcześnie na komentarz w tym temacie.
Ile firm biotechnologicznych liczy czeski rynek?
Monika Vrbková- Sektor life science rozwija się w Czechach bardzo szybko, głównie dzięki silnej bazie naukowej, korzystnym warunkom prowadzenia działalności, wsparciu ze strony rządu i Unii Europejskiej. Obecnie istnieje około stu firm biotechnologicznych zarejestrowanych w Republice Czeskiej. Większość z nich ulokowało swoje siedziby Pradze i innych dużych miastach uniwersyteckich, takich jak Brno, Olomouc, Hradec Králové, Opava and České Budějovice. Podmioty aktywnie działające w biotechnologii koncentrują się na biotechnologii medycznej służącej zdrowiu ludzi i zwierząt, diagnostyce, technologii fermentacji, wykorzystaniem biologii w zakresie przetwarzania odpadów i ochrony środowiska. Postęp we współczesnej nauce jest wyraźny dzięki wiedzy uzyskanej z badań w dziedzinie biologii molekularnej i genetyki.
Ponadto w Czechach istnieje kilka inicjatyw klastrowych związanych z sektorem biotechnologii, takich jak CEITEC Cluster - bioinformatyka (Brno, South Moravia), CzechBio - stowarzyszenie czeskich firm biotechnologicznych, MedChemBio (Olomouc, Northern Moravia), Nanomedic (Dolni Dobrouč, Eastern Bohemia) i Biotech Complex (Vestec koło Pragi).
Oprócz sektora przemysłowego, w Czechach widnieje rozbudowana sieć uniwersytetów oferujących programy nauk przyrodniczych i edukacji prawie 56 000 studentów. Ważnym centrum biotechnologii, biologii molekularnej i badań w dziedzinie farmacji są instytuty Czeskiej Akademii Nauk, uczelni wyższych i instytutów badawczo-rozwojowych głównie w Pradze, Brnie, Ołomuńcu, Hradec Kralove i Budějovice. Państwo czeskie przeznaczy 500mln euro na budowę unikalnej infrastruktury, zakup sprzętu i utworzenia nowych miejsc pracy w sektorze life-science. Instytuty, których dotyczy to finansowanie to Central European Institute of Technology (CEITEC), Międzynarodowe Centrum Kliniczne w Brnie (FNUSA-ICRC) oraz Biotechnology and Biomedical Research Centre Czeskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Karola w Pradze (BIOCEV).
Czy w Czechach organizowane są konferencje o tematyce biotechnologicznej?
Monika Vrbková - Wg mojej wiedzy nie odbywa się w Czechach żadna impreza pozwalająca na bezpośrednie spotkanie nauki z tzw. biobiznesem. Raz na dwa lata, JIC organizuje międzynarodową konferencję Gate2BrnoBiotech, która koncentruje się na prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych biotechnologii i biomedycyny. W spotkaniu bierze udział około 150 uczestników.
Jaki jest zakres działalności South Moravian Inovation Center?
Monika Vrbková- South Moravian Inovation Center (JIC) jest regionalną agencją pośrednictwa założona przez South Moravian Region, miasto Brno i cztery lokalne uniwersytety. Misją JIC jest efektywne wsparcie fundacji i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wykorzystanie potencjału badawczo-rozwojowego dla rozwoju gospodarczego naszego regionu. Nasza działalność obejmuje wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw, transfer technologii i rozwój klastrów. JIC działa jako regionalna platforma transferu technologii mając duże doświadczenie w tworzeniu spółek typu spin-off. Nasz Park Innowacji liczy w tej chwili prawie 50 firm technologicznych, a jeden z inkubatorów Park INBIT, został utworzony specjalnie dla rozwoju segmentu Biotech i reprezentuje unikalny rodzaj badań prowadzonych w Czechach.
Red. Blanka Majda
KOMENTARZE