Naukowcy opracowali nowy materiał, który ma pozwolić na wyprodukowanie sztucznych soczewek, niemal identycznych z ludzką soczewką oka.
Sednem technologii produkcji jest materiał polimerowy, którego nanowarstwy tworzą strukturę odpowiadającą naturalnej. A im bardziej zbliżony do naturalnego materiał, tym lepsze efekty po przeszczepieniu. Produkt ma zastąpić z powodzeniem chorą lub uszkodzoną soczewkę pacjenta. Takie efekty badań wymagały przede wszystkim zrozumienia istoty funkcjonowania ludzkiego oka, które skutecznie kontroluje docierające światło. Naukowcy bazując na tej wiedzy, stworzyli więc soczewkę zdolną do naśladowania tego mechanizmu, bez udziału skomplikowanych procedur optycznych.
Podstawą wspomnianej technologii jest „GRIN”, czyli optyka uwzględniająca indeks współczynnika zmiany przedniej krzywizny, co tłumaczy właściwości nowej soczewki. W GRIN, docierający promień świetlny zostaje ugięty, bądź załamany, w różnym stopniu, dzięki temu że każda z nanowarstw posiada nieco inne właściwości optyczne. Za sprawą tzw. techniki współwytłaczania każda warstwa ma unikatowy indeks refrakcji, tworząc jednocześnie właściwie wyprofilowaną całość. Było to dotąd nieosiągalne, dlatego jest innowacją w stosunku do wcześniej stosowanych produktów załamujących światło tylko pod jednym kątem, w zależności od niezmiennego kształtu soczewki.
Ponadto badacze zapowiadają możliwość wykorzystania optyki GRIN w mikrourządzeniach medycznych osadzania soczewek lub obrazowania pracy oka. Nie wykluczono również zastosowania komercyjnego GRIN. Technologia przedstawiana jest jako uproszczona, a zarazem wyjątkowo skuteczna. Produkty tworzone tą metodą gwarantują osiągnięcie efektu, jaki nigdy nie wystąpiłby w przypadku dotychczas stosowanych implantów wewnątrzgałkowych czy okularów. Dodatkowo produkt opisywany jest jako nie wywołujący żadnych aberracji i niepożądanych skutków optycznych. Tego typu odkrycia nie tylko wpłyną na jakość implantów, ale jak się wydaje, będą miały oddźwięk w kontroli rzetelności technologii.
Izabela Kołodziejczyk
Źródło: http://www.sciencedaily.com
KOMENTARZE