Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
siRNA w walce z HBV - kolejny terapeutyk w fazie badań klinicznych
14.05.2007
Nucleonics Inc., firma biotechnologiczna zajmująca się rozwojem terapeutyków opartych na siRNA, dostała od amerykańskiej FDA zgodę na rozpoczęcie pierwszej fazy badań klinicznych nad lekiem, skierowanym przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV). Rozpoczęcie eksperymentów, w których weźmie udział w sumie 15 pacjentów z USA i Europy, planowane jest w czerwcu bieżącego roku.




Terapeutyk skierowany przeciwko HBV opiera się na eiRNA (expressed interfering RNA) – rozwijanej przez Nucleonics Inc. strategii, wykorzystującej siRNA generowane wewnątrz zainfekowanych komórek. W omawianej terapii, docelowe komórki transfekowane są plazmidem kodującym cząsteczki RNA o strukturze spinki do włosów (shRNA), które dzięki enzymowi Dicer, przekształcane są w siRNA skierowane przeciwko konkretnym genom wirusa. Rozwiązanie to zostało wykorzystane z powodzeniem we wcześniejszych badaniach do wyciszania genów HBV, HCV oraz HIV w zainfekowanych liniach komórkowych, a co niezwykle istotne, nie wywoływało odpowiedzi interferonowej na modelu mysim.

Nowy kandydat do badań klinicznych koduje cztery różne cząsteczki shRNA, znajdujące się pod kontrolą promotora dla polimerazy III RNA, z których każda skierowana jest przeciwko innemu fragmentowi genomu HBV. Wspólnie, na drodze interferencji RNA, prowadzą one do degradacji wszystkich cząsteczek wirusowego RNA produkowanych w zainfekowanych komórkach. Liczne badania wykazały, iż każda z czterech cząsteczek shRNA wnosi w końcowy efekt znaczący wkład, a możliwość ich dostarczania z jednego wektora, w znacznym stopniu redukuje możliwość nabycia przez wirusa odporności na lek.

Jak dotąd kilka różnych terapeutyków opartych na siRNA znajduje się na różnych etapach badań klinicznych. Jeśli wierzyć doniesieniom samych korporacji, pierwszych leków dopuszczonych do obrotu handlowego można się spodziewać do 2010 roku.


Oprac.: Paweł Świtoński
Źródło: www.nucleonicsinc.com



KOMENTARZE
Newsletter