Koronawirusy atakują
Nowy koronawirus (NCoV) po raz pierwszy pojawił się na Bliskim Wschodzie. Został wyizolowany od 49-letniego mężczyzny z Kataru. Chory został przetransportowany do Wielkiej Brytanii, gdzie miał zostać poddany leczeniu, zmarł z powodu ostrej niewydolności układu oddechowego i nerek. Obecność nowego wirusa potwierdziła Agencja Ochrony Zdrowia Wielkiej Brytanii. Do tej pory zanotowano 17 potwierdzonych zakażeń wirusem NCoV, z czego nastąpiło 11 zgonów.
Podejrzewa się, że wirus ten może rozprzestrzeniać się drogą bliskiego kontaktu człowiek – człowiek, jednak naukowcy twierdzą, że proces ten nie jest zbytnio łatwy. Istnieje jednak dowód wskazujący na ten typ przenoszenia się wirusa. W Wielkiej Brytanii jedna zainfekowana osoba mogła zarazić dwóch członków rodziny, jednakże jest to ciągle badane. WHO zaznacza, że pomimo tego przypadku ryzyko transmisji wirusa z człowieka na człowieka wydaje się niskie.
U osób zainfekowanych NCoV rozwijają się ostre, poważne choroby układu oddechowego, włączając do tego gorączkę, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Często do objawów dołącza się niewydolność nerek a ostatecznie choroba może spowodować zgon. Objawy zaobserwowano jednak na małej liczbie przypadków i w przyszłości lista ta może poszerzyć się o wiele nowych informacji.
Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health, NIH) badając NCoV stwierdzili, że połączenie dwóch licencjonowanych leków przeciwwirusowych, a dokładnie rybawiryny i interferonu-α2b, może powstrzymać replikację wirusa w komórkach wyhodowanych laboratoryjnie. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że kombinacja tych leków będzie mogła być stosowana u osób zakażonych NCoV, lecz potrzebne będą dalsze badania w celu potwierdzenia tego wstępnego założenia.
Pomimo ogólnych informacji, jakie dotąd zebrano na temat nowego koronawirusa, udało się ustalić, że w przeciwieństwie do wirusa SARS-CoV, którego czynnikiem wirulencji jest enzym konwertaza angiotensyny 2 (ACE2), wirus NCoV wykorzystuje dipeptydylopeptydazę 4 (DPP4). To odkrycie może być ważne, gdyż obecność ACE2 jest uważana jako jeden z czynników, które mogą ograniczać przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka.
Ze względu na wysoką śmiertelność Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (National Institute of Allergy and Infectious Diseases, NIAID) wskazał silną potrzebę określenia potencjalnego leczenia, którą wskazano przy wykorzystaniu linii komórkowych Vero. Naukowcy odkryli, że rybawiryna lub interferon- α2b (leki obecnie zarejestrowane do leczenia zapalenia wątroby typu C) hamują replikację wirusa, gdy stosowane są indywidualnie.
Badania pokazują że...
Daniel Falzarano z zespołem określili potencjalne działanie przeciwwirusowe IFN-α2b i rybawiryny na wrażliwych komórkach lini Vero zakażonych hCoV-EMC/2012. Po godzinnej absorpcji wirusa komórki potraktowano IFN-α2b lub rybawiryną. IFN-α2b zmniejszył efekt cytopatyczny (CPE) w stężeniu 250 U/ml, zaś całkowity zanik CPE odnotowano przy 1000 U/ml i powyżej. Rybawiryna zmniejszyła efekt cytopatyczny już przy stężeniu 100 U/ml, a całkowite wyeliminowanie CPE nastąpiło przy stężeniu 200 U/ml i powyżej. Następnie zmierzono ekspresję białek wirusowych, mierzonych poprzez ekspresję białek nukleokapsydu wirusa w lizatach komórkowych. Ekspresja białek została ograniczona wraz z wzrastającym stężeniem IFN-α2b, rozpoczynającym się od stężenia 250 U/ml. Obniżenie ekspresji białek w przypadku rybawiryny obserwuje się przy stężeniu 50 U/ml i wydaje się być niezależna od stężenia.
Wiadomości, jakie udało się uzyskać do tej pory wskazują, że nie można na obecną chwilę mówić o ewentualnej groźbie epidemii czy pandemii wywołanej NCoV, jednakże wirusy charakteryzuje zdolność do częstych mutacji, więc określenie, czy wirus w przyszłości będzie mógł prowadzić do wystąpienia większej epidemii lub pandemii, jak to ma miejsce w przypadku SARS-CoV, jest niemożliwe.
Malwina Kawka
Żródło:
http://www.infection-research.de/news/detail/pressrelease/treatment_for_novel_coronavirus/
http://www.sinobiological.com/Novel-Coronavirus-Infection-Update-26-March-2013-a-6173.html
http://www.nature.com/srep/2013/130418/srep01686/full/srep01686.html
KOMENTARZE