Skąd się biorą odleżyny?
Powstawanie odleżyn jest związane przede wszystkim z ograniczonym dopływem krwi do tkanek i niedoborami tlenu w komórkach. Zatem prof. Pierre Singer i doktorantka Miriam Theilla z Uniwersytetu w Tel Awiwie postanowili sprawdzić, czy oleje z ryb mogą temu zaradzić. Swoje badania naukowcy oparli na wynikach z wcześniejszego doświadczenia, w którym stwierdzono, że suplementacja olejem z ryb zwiększa dotlenowanie tkanek u osób krytycznie chorych.
Zaskakujące wyniki eksperymentu
Badania przeprowadzono na 40 chorych osobach z odleżynami. Po zaledwie 3 tygodniach diety u połowy pacjentów (którym podawano 8 gram oleju rybiego) stwierdziła, że odleżyny są mniej bolesne i nie powodują takiego dyskomfortu jak u pacjentów z grupy kontrolnej.
Wyniki pacjentów przyjmujących rybie oleje poprawiły się o 20-25% poprawę! Ponadto zmniejszyły sie obrzęki, stan zapalny zaczął się cofać, a efektywność układu odpornościowego się poprawiła.
Co potem?
Następnym krokiem Izraelczyków będą testy olejów rybich jako naturalnego środka przeciwbólowego. Badania będą prowadzone na osobach ze wszczepionymi endoprotezami stawu kolanowego/stawu biodrowego. Efekty działania przeciwbólowego oleju mają być oparte na porównaniu ilości przyjętego tłuszczu z intensywnością odczuwanego bólu.
Małgorzata Woźniak
Źródło: http://www.aftau.org/
KOMENTARZE