Rozpoczynają się badania nad leczeniem rzadkiej choroby serca przy użyciu komórek macierzystych.
Kardiolodzy mają nadzieję, że nowy sposób leczenia wydłuży czas życia pacjentów cierpiących na kardiomiopatię rozstrzeniową.
Eksperci z Barts w London Heart Attack Centre mają nadzieję, że ich praca będzie przełomem dla ok 30 tys. osób cierpiących na kardiomiopatię rozstrzeniową w samej Wielkiej Brytanii. Ta rzadka choroba powoduje, że ściana mięśnia sercowego staje się cieńsza i zwiotczała przez co serce ma mniejszą zdolność do pompowania krwi. Dotychczasowe leczenie przynosi ograniczone korzyści, a u niektórych pacjentów stan się pogarsza w stopniu uniemożliwiającym im doczekanie do operacji przeszczepu serca.
Naukowcy prowadzeni przez profesora Anthony’ego Mathur zamierzają rozpocząć pierwsze na świecie randomizowane badania kontrolne, w których sprawdzą czy terapia komórkami macierzystymi może przyczynić się do wyleczenia serca pacjenta.
„ Używamy terapii komórkami macierzystymi oraz medycyny regeneracyjnej aby ulepszyć funkcjonowanie serca, a być może nawet wydłużyć czas życia.” – powiedział Mathur.
„Pacjenci ci mają kiepskie rokowania i jest bardzo istotne żeby mogli skorzystać z potencjalnie nowej terapii, która może znacząco poprawić stan ich zdrowia.”
Wybrano 90 ochotników: od połowy z nich komórki macierzyste ze szpiku kostnego pobrano z biodra oraz wprowadzono do serca. U pozostałych osób zamrożono ich komórki macierzyste i podano im zastrzyki z placebo, ale jeśli badania się powiodą również będą mogli skorzystać z terapii.
Profesor Peter Weissberg z British Heart Foundation powiedział, że pacjenci nie powinni oczekiwać natychmiastowych rezultatów:
„ Na ten moment, opieramy się bardziej na nadzieji niż oczekiwaniach, ponieważ nauki podstawowe na świecie dotyczące komórek macierzystych nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte by być pewnym sukcesu.”
red. Marta Cipińska
KOMENTARZE