Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rozpoczęły się projekty prof. Andrzeja Dziembowskiego i dr. Wojciecha Pokrzywy, współfinansowane z funduszy norweskich GRIEG
Rozpoczęły się projekty prof. Andrzeja Dziembowskiego i dr. Wojciecha Pokrzywy, współfinans

W dniu 20 stycznia 2021 r., w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, miała miejsce uroczysta (choć tylko online'owa) inauguracja projektów GRIEG prof. Andrzeja Dziembowskiego i dr. Wojciecha Pokrzywy, współfinansowanych z funduszy norweskich. Wśród gości znaleźli się m.in. Dyrektorzy Instytutu oraz przedstawiciele Narodowego Centrum Nauki (NCN, operatora programu „Badania” funduszy norweskich w części badań podstawowych).

Fot. gov.pl

 

Spotkanie otworzył prof. Jacek Jaworski z Laboratorium Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej, który po powitaniu gości wystąpił z krótką prezentacją wprowadzającą dot. współpracy polsko-norweskiej w IIMCB. Kolejnym prelegentem był gość specjalny spotkania, dr Marzena Oliwkiewicz-Miklasińska, Kierownik Zespołu Funduszy Norweskich w NCN, która wystąpiła z prezentacją nt. zasad i mechanizmów działania funduszy norweskich. Kolejne wystąpienia należały do prof. A. Dziembowskiego i dr. W. Pokrzywy.

Podczas prezentacji prof. Dziembowski, razem z partnerami projektu, opowiedział o swoich planach i oczekiwaniach, jakie wiąże z projektem pn. „Rola cytoplazmatycznej poliadenylacji w regulacji lokalnej translacji w neuronach”, o szansach na poznanie mechanizmów molekularnych, regulujących proces translacji synaptycznej oraz planach bliższego zbadania procesu poliadenylacji cytoplazmatycznej. Natomiast dr Wojciech Pokrzywa przybliżył uczestnikom projekt „Adaptacja komórkowa do zimna”, w którym wraz ze swoimi partnerami z Uniwersytetu w Oslo będzie zajmował się m.in. badaniem adaptacji komórkowych do niskich temperatur, koncentrując się na mechanizmach modulujących poziom i typy przekaźnikowych RNA oraz białek, jako cząsteczkach mających kluczowe znaczenie dla decyzji komórki o przetrwaniu lub śmierci.

W spotkaniu wzięło udział blisko 70 uczestników, a całość zakończyła sesja pytań i odpowiedzi.

KOMENTARZE
Newsletter