Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rośliny jako źródło surowców dla przemysłu petrochemicznego
18.06.2007
Glukoza jest głównym cukrem produkowanym przez rośliny fotosyntetycznie i głównym źródłem energii niemal wszystkich układach żywych. Ze względu na jego wszechobecność jest on najważniejszym kandydatem, który miałby zastapić robę naftową i stać się nowym zasobnym surowcem w produkcji paliw, tworzyw sztucznych i innych produktów petrochemicznych.
Niestety przemiana glukozy w formę przydatną do tego celu jest bardzo złożonym procesem. Na przykład zastosowanie katalizy kwasowej do transformacji w podstawowe monomery do syntezy tworzyw sztucznych daje produkt zanieczyszczony między innymi kwasem lewulinowym i kwasem mrówkowym. Jednak naukowcy z Pacific Northwest Mational Laboratory (PNNL) w Richland znaleźli efektywny sposób na przemianę cukrów naturalnie występujących w roślinach w czyste surowce do syntez organicznych. Udowodnili to otrzymując produkty Tupperware (linia produktów służących do przechowywania, przygotowania i podawania żywności) z drzew.
Chemik Conrad Zhang z PNNL przetestował różne katalizatory metaliczne w swych badaniach nad przekształceniem glukozy i innych naturalnych cukrów w hydroksymetylfurfural (HMF), substancję, która może być z łatwością wykorzystana jako surowiec w syntezach organicznych.
Naukowcy są w stanie przeprowadzić proces otrzymywania związków chemicznych, tworzyw sztucznych i paliw z surowców typu jak drewno, łodygi kukurydzy, glony w temperaturze 100 stopni Celsiusa, która jest o wiele niższa niż ta, wymagana w procesach rafineryjnych i petrochemicznych.
Możliwe, że w niedalekiej przyszłości widelec z tworzywa sztucznego używany na domowych barbeque, otrzymany z naturalnych cukrów, będzie tak samo powszechny jak węgiel drzewny palący się w grillu czy też poliestrowy fartuch kuchenny.


www.sciam.com
KOMENTARZE
Newsletter