Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rosja ze szczepionką na koronawirusa!
Rosja ze szczepionką na koronawirusa!

Prezydent Rosji Władimir Putin na łamach Russia Today oświadczył, że po dwóch miesiącach testów na ludziach rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko wydał pozytywną opinię dla pierwszej na świecie szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Putin przyznał, że jedna z jego córek poddała się nawet takiemu szczepieniu, oczywiście w ramach prowadzonych badań. Jedyne, co dało się u niej zaobserwować, to lekki wzrost temperatury do 38 stopni bezpośrednio po podaniu substancji i spadek do standardowej wartości dzień później. Nie odnotowano skutków ubocznych. Prezydent mówił też, że kibicuje innym krajom, aby również miały dostęp do szczepień przeciwko COVID-19.

Rosyjska szczepionka została opracowana przez moskiewski Instytut Gamaleya. Putin wyraził nadzieję, że Rosja wkrótce rozpocznie masową produkcję szczepionki. Obecnie liczba zakażonych w tym kraju sięga już blisko 900 tys. osób, co daje niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby zachorowań na COVID-19, a czwarte na świecie – po USA, Brazylii i Indiach. Bardzo wysoki jest też dobowy przyrost zachorowań, oscylujący od dłuższego czasu wokół wartości ok. 5 tys. Ponad 15 tys. osób zmarło po zakażeniu.

Jeszcze na początku miesiąca ogłoszono, że szczepienia obywateli będą mogły zacząć się w październiku br., jednak eksperci niekoniecznie podzielają tę optymistyczną wizję. Muraszko uważa, iż realne jest wprowadzenie szczepionki do obrotu w ciągu dwóch miesięcy, choć pierwsi w kolejce do zaszczepienia będą pracownicy służby zdrowia. Co ciekawe, Agencja Bloomberg podawała nawet niedawno, że tę szczepionkę w studium badawczym otrzymali już miliarderzy, wyżsi urzędnicy państwowi oraz ich rodziny. Sceptycyzm i brak zaufania innych krajów jest związany także z tempem prac Rosjan. Wielu ekspertów, w tym dr Anthony Fauci, czołowy specjalista w tym zakresie w Stanach Zjednoczonych, wątpiło, czy aby na pewno przed dopuszczeniem do użycia przeprowadzone będą należyte testy, wykazujące skuteczność i bezpieczeństwo stosowania i czy prezydent Rosji nie stara się w ten sposób szybko poprawić wizerunek po niedostatecznych reakcjach na wybuch pandemii.

Źródła

Onet

KOMENTARZE
Newsletter