Obecnie rak żołądka należy do grupy najczęstszych nowotworów złośliwych. Stanowi również około 90% nowotworów atakujących ten narząd. W Polsce występuje on stosunkowo często, najczęściej u mężczyzn powyżej 50 roku życia. Do jego objawów zalicza się uczucie pełności, utratę masy ciała, czy brak apetytu ‑ są one często na tyle mało alarmujące, że pacjent zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Z tego powodu większości pacjentów nie udaje się przeżyć.
Obecnie w celu potwierdzenia raka żołądka u pacjenta, trzeba wykonać badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Konieczne jest również przeprowadzenie biopsji błony śluzowej żołądka przy pomocy specjalnej sondy i kamery, wprowadzanych przez usta. Tego rodzaju badanie jest nieprzyjemne, a analiza pozyskanej próbki zajmuje sporo czasu. Test diagnostyczny proponowany przez wspomniany międzynarodowy zespół badaczy jest dużo szybszy, a wynik otrzymuje się od ręki.
Jego zasada działania opiera się na wyszukiwaniu charakterystycznych profili chemicznych, unikalnych dla osób z rakiem żołądka, w wydychanym powietrzu. Pomysł nie jest nowy, wielu naukowców pracuje obecnie nad podobnymi testami do wykrywania nowotworów. W przeprowadzonych do tej pory badaniach wzięło udział 37 pacjentów cierpiących na raka żołądka, a także 32 z choroba wrzodowa żołądka i 61 z innymi dolegliwościami związanymi z tym narządem. Opracowany test diagnostyczny okazał się w 90% skuteczny, był również w stanie rozróżnić wczesne i późne stadium nowotworu. W tej chwili przeprowadzane są testy na szerszej grupie pacjentów w celu potwierdzenia uzyskanych wyników.
Na rynku medycznym istnieje zapotrzebowanie na szybkie, skuteczne i tanie testy diagnostyczne wykrywające nowotwory. Takie produktu mogłyby znacząco podwyższyć wykrywalność tych chorób, a co za tym idzie pozytywnie wpłynąć na przeżywalność pacjentów.
Przeczytaj również:
Pierwszy udokumentowany przypadek wyleczenia dziecka urodzonego z HIV!
Jak zabrać się za pisanie pracy magisterskiej? Porad udziela prof. Janusz Błasiak z UŁ
red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl
Źródła:
http://www.bbc.co.uk/
http://gastrologia.mp.pl/
Z-q Xu, Y Y Broza, R Ionsecu, U Tisch, L Ding, H Liu, Q Song, Y‑y Pan, F‑x Xiong, K‑s Gu, G‑p Sun, Z‑d Chen, M Leja, H Haick; "A nanomaterial-based breath test for distinguishing gastric cancer from benign gastric conditions"; British Journal of Cancer (2013)
KOMENTARZE