Znaczący wzrost przychodów był wynikiem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych w zakresie zastosowania własnych technologii Mabion S.A. do wytwarzania rekombinowanych białek, które w przyszłości mogą być zastosowane w celach terapeutycznych jako leki biotechnologiczne - powiedział Maciej Wieczorek, prezes zarządu spółki.
Intensyfikacja prac badawczo rozwojowych w IV kwartale spowodowałastratę z działalności operacyjnej w wysokości 0,9 mln zł. W finansowaniu zarówno majątku trwałego (urządzeń) jak i usług badawczych spółka korzystała w znacznej mierze ze środków UE (program 1.4-4.1) pochodzących z projektu dotyczącegorozwoju leku MabionCD20.
W zeszłym roku Mabion kontynuował prace badawczo - rozwojowe nad technologią otrzymywania i wytwarzania przeciwciał monoklonalnych, a także, w przypadku MabionCD20, prowadził prace związane z potwierdzaniem klinicznym tego leku. MabionCD20 to przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu nowotworów krwi, chłoniakach i białaczkach.
Istotnym krokiem milowym w rozwoju leku MabionCD20 było uzyskanie przez firmę zezwolenia na wytwarzanie produktów leczniczych do badań klinicznych w grudniu 2011 roku. Zezwolenie to dotyczy zarówno substancji aktywnych - białek rekombinowanych (przeciwciał monoklonalnych i innych białek w różnych systemach ekspresji) jak i form farmaceutycznych sterylnych - gotowych leków.
Drugi lek, nad którym pracuje spółka - MabionHER2 był w IV kwartale 2011 roku w trakcie rozwoju metod analitycznych, i szczegółowych potwierdzeń funkcjonalnych i biologicznych otrzymanego rekombinowanego białka, w tym potwierdzeń biopodobieństwa.
Kolejne dwa własne projekty spółki: Iek MabionEGFR, będący przeciwciałem monoklonalnym stosowanym w nowotworach jelita grubego oraz głowy i szyi, oraz lek MabionVEGF, przeciwciało monoklonalne stosowane w nowotworach płuc, piersi, okrężnicy oraz nerki, weszły w etap rozwoju komórkowego.
Mabion prowadził również trzy projekty badawcze dla klientów zewnętrznych w zakresie zastosowania własnych technologii do wytwarzania rekombinowanych białek, które w przyszłości mogą być zastosowane w celach terapeutycznych jako leki biotechnologiczne.
red. Tomasz Sznerch
KOMENTARZE