Regeneracja mieszków włosowych
George Cotsarelis i jego współpracownicy z University of Pennsylvania School of Medicine w Filadelfii odkryli, że kiedy skóra jest zraniona, komórki naskórka mogą odpowiadać tworzeniem komórek macierzystych o właściwościach, które umożliwiają ponowne postawanie mieszków włosowych.
Naukowcy usunęli płaty skóry u myszy i obserwowali gojenie ran przez następne tygodnie. W komórkach, początkowo nie utożsamianych z mieszkami włosowymi, ekspresji uległy geny, charakterystyczne dla komórek macierzystych odpowiadających za powstawanie mieszków w czasie dalszego rozwoju. Wzrost włosów był niezależny od wieku myszy, ale nie posiadały one barwnika.
Zaobserwowany proces rozpoczynał się po skaleczeniu. Naukowcy zauważyli też, że mogą znacznie zwiększyć ten efekt. Do doświadczenia dobrali myszy zmodyfikowane genetycznie pod względem wytwarzania większego poziomu białka, aktywującego ścieżkę genetyczną, która wspomaga tworzenie się mieszków włosowych. W wyniku tego, pokrywa włosowa u tych myszy była dwa razy gęstsza.
Jeśli efekty badań na ludzkiej skórze byłyby równie obiecujące, to stałyby się szansą dla wielu starszych mężczyzn na odzyskanie utraconych włosów. Co więcej, odkrycie dostarcza także przekonującego dowodu i zachęty do dalszych badań nad ogromnymi właściwościami regeneracyjnymi skóry.
www.nature.com
KOMENTARZE